Astronomowie uchwycili galaktykę karłowatą w gwiazdozbiorze Centaura

LEDA 677373

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę karłowatą oznaczoną jako LEDA 677373, znajdującą się w gwiazdozbiorze Centaura.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, zbiór gwiazd widoczny na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a to intrygująca galaktyka karłowata o nazwie LEDA 677373, znajdującą się w odległości około 14 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Centaura.

Fot. ESA/Hubble & NASA

.Galaktyki karłowate to małe, słabo widoczne skupiska gwiazd i gazu. Ich różnorodne właściwości sprawiają, że są intrygującymi obiektami do badania przez astronomów, ale ich niewielki rozmiar oznacza, że możliwa jest obserwacja tylko tych znajdujących się najbliższej Ziemi, w Grupie Lokalnej Galaktyk (grupa kilkudziesięciu galaktyk, do której należy również Droga Mleczna), takich jak właśnie LEDA 677373.

Ta szczególna galaktyka karłowata, zdaniem naukowców, zawiera niezwykle dużą ilość gazu, z którego mogłyby formować się gwiazdy. Jednak nie ma to miejsca we wnętrzu struktury. Aby rozwiązać tę tajemnicę, Hubble wykonał zdjęcia poszczególnych gwiazd galaktyki na różnych długościach fal, co pozwoliło badaczom określić ich wiek. Obserwacje te wykazały, że obiekt istnieje od co najmniej sześciu miliardów lat – jest to wystarczająco dużo czasu, aby powstało znaczniej więcej gwiazd, niż obecnie istnieje w tej galaktyce.

Jak wskazują astronomowie, LEDA 677373 wydaje się tracić gaz na rzecz swojego kosmicznego sąsiada. Pobliska olbrzymia galaktyka spiralna, Messier 83, pobiera materiał z galaktyki karłowatej, powstrzymując narodziny nowych gwiazd.

Centaur (łac. Centaurus) to gwiazdozbiór nieba południowego, dziewiąty co do powierzchni i był on znany już w starożytności. W Polsce praktycznie jest niewidoczny, niektóre gwiazdy wschodzą zaledwie kilka stopni ponad horyzont. Liczba gwiazd dostrzegalnych gołym okiem wynosi około 150. Centaur to wielka konstelacja, a jej gwiazdy całkiem przekonywająco odwzorowują to mityczne stworzenie. Alfa Centauri to najbliższa Ziemi gwiazda, a w istocie układ potrójny, który wchodzi w skład tego gwiazdozbioru.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 marca 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA