Astronomowie uchwycili galaktykę karłowatą w gwiazdozbiorze Kruka

UGCA 307

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę karłowatą oznaczoną jako UGCA 307, znajdującą się w gwiazdozbiorze Kruka.

.Jak tłumacza badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, przedstawia galaktykę karłowatą znaną jako UGCA 307. Mały obiekt kosmiczny składa się z rozproszonego pasma gwiazd zawierającego czerwone bąbelki gazu, które oznaczają regiony niedawnego formowania się gwiazd. Galaktyka karłowata znajduje się około 26 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Kruka. UGCA 307 jak opisują astronomowie jest mała i nie posiada wyraźnej struktury i przypomina jedynie mglistą plamę przypominającą chmurę unoszącą się w przestrzeni kosmicznej.

Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Tully

.Obraz został wykonany w ramach projektu mającego na celu zbadanie wszystkich znanych pobliskich galaktyk za pomocą Teleskopu Hubble’a, co pozwoliłoby naukowcom lepiej poznać najbliższe sąsiedztwo Drogi Mlecznej. Przed tym zestawem obserwacji, Hubble zbadał prawie trzy czwarte pobliskich galaktyk wystarczająco szczegółowo, aby dostrzec ich najjaśniejsze gwiazdy i wykazać właściwości tych zamieszkujących każdą galaktykę. Projekt został przeprowadzony przy wykorzystaniu krótkich przerw w harmonogramie obserwacji Teleskopu.

Zdjęcie zostało uchwycone przez niezwykle czułą kamerę Advanced Camera for Surveys (ACS) na pokładzie Teleskopu Hubble’a, która została zainstalowana w 2002 roku podczas misji serwisowej 3B i od tego czasu pomaga poznawać tajemnice Wszechświata. ACS zastąpiła jeden z oryginalnych instrumentów Hubble’a, Faint Object Camera.

Kruk (łac. Corvus) jest małym gwiazdozbiorem, 70 co do wielkości, nieba południowego i znajduje się na południe od konstelacji Panny. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest wyraźnym gwiazdozbiorem położonym na południe od równika niebieskiego. W Polsce jest on najlepiej widoczny na wiosnę. Liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 15. Jego cztery najjaśniejsze gwiazdy tworzą wyróżniający się kształt czworokąta.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 kwietnia 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Tully