Astronomowie uchwycili galaktykę o niskiej jasności

UGC 695

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako UGC 695, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wieloryba.

.Jak tłumaczą astronomowie z NASA, to szczególne zdjęcie, wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, skupia się na obiekcie o nazwie UGC 695, który znajduje się w odległości 30 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Wieloryba. Na obrazie widoczne są również inne różnorodne galaktyki, które znajdują się w tle.

Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Calzetti

.UGC 695 jest, zdaniem badaczy, galaktyką o niskiej jasności powierzchniowej (LSB). Galaktyki tego typu są tak słabe, że ich jasność jest mniejsza niż jasność tła ziemskiej atmosfery, co czyni je niezwykle trudnymi do zaobserwowania. Ta niska jasność jest wynikiem stosunkowo niewielkiej liczby gwiazd w ich wnętrzu – większość normalnej lub „barionowej” materii w tych galaktykach występuje w postaci ogromnych obłoków gazu i pyłu. Gwiazdy są również rozmieszczone na stosunkowo dużym obszarze i są one oddalone od siebie o znaczne odległości.

Galaktyki LSB, podobnie jak galaktyki karłowate, mają wysoki udział ciemnej materii w stosunku do liczby gwiazd, które zawierają w swoim wnętrzu. Astronomowie wciąż debatują nad tym, w jaki sposób powstały galaktyki o niskiej jasności powierzchniowej.

Wieloryb (łac. Cetus) jest konstelacją nieba równikowego, jedna z rozleglejszych i czwartą pod względem wielkości. Był znany już w starożytności. W Polsce jest najlepiej widoczny od października do stycznia. Chociaż gwiazdozbiór jest ogromny, to jest w nim niewiele jasnych gwiazd. Najjaśniejszą z nich jest Beta Wieloryba – dość typowy olbrzym typu K, leżący w odległości 96 lat świetlnych od Ziemi, który jest 145 razy jaśniejszy od Słońca.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 stycznia 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Calzetti