Astronomowie uchwycili galaktykę Seyferta w gwiazdozbiorze Wagi

NGC 5728

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 5728, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wagi.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę spiralną znaną jako NGC 5728, znajdującą się około 130 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Wagi. Obraz ten został uzyskany za pomocą kamery Wide Field Camera 3 (WFC3) znajdującej się na pokładzie Teleskopu, która jest niezwykle czuła na światło widzialne i podczerwone. Dlatego regiony NGC 5728 emitujące światło o tych długościach fal zostały uchwycone w niezwykły sposób. Istnieje jednak wiele innych rodzajów światła emitowanego przez galaktyki, których WFC3 nie jest w stanie dostrzec.

Fot. ESA/Hubble, A. Riess et al., J. Greene

.Na zdjęciu NCG 5728 wydaje się być spokojną galaktyką spiralną z poprzeczką. Obraz ten nie podkreśla jednak, że jest ona również niezwykle energetycznym typem galaktyki, znanym jako galaktyka Seyferta. Są one napędzane przez swoje niezwykle energetyczne centra, określane jako aktywne jądra galaktyk (AGN). Istnieje wiele różnych typów AGN-ów, ale galaktyki Seyferta odróżniają się od innych, ponieważ widoczna jest również reszta struktury galaktyki, a nie samo jasne centrum. Inne AGN-y, takie jak kwazary, emitują tak dużo promieniowania, że prawie niemożliwe jest zaobserwowanie galaktyki, w której się znajdują.

Waga (łac. Libra) jest mało wyraźnym, 29. co do wielkości, gwiazdozbiorem zodiakalnym. Znajduje się ona na południowej półkuli nieba i była znana już w starożytności. W Polsce konstelacja jest widoczna wiosną i latem. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 50, większości są one blade, ale kwadratowy kształt tworzony przez główne z nich jest łatwy do znalezienia na nocnym niebie. Gwiazdozbiór wagi ma jednak niewiele do zaoferowania dla obserwatorów amatorów.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 czerwca 2025
Fot. ESA/Hubble, A. Riess et al., J. Greene