Astronomowie uchwycili galaktykę soczewkowatą w gwiazdozbiorze Sekstantu
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako NGC 3156, znajdującą się w gwiazdozbiorze Sekstantu.
.Jak tłumaczą badacze z NASA obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę znaną jako NGC 3156. Znajduje się ona około 73 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w małym równikowym gwiazdozbiorze Sekstantu.
.NGC 3156 jest galaktyką soczewkowatą, z dwoma widocznymi pasmami ciemnego czerwono-brązowego pyłu przecinającymi jej dysk galaktyczny. Nazwa tego typu struktury pochodzi od ich soczewkowatego wyglądu, gdy są one obserwowane z boku lub pod ostrym kątem. Jak zaznaczają badacze, znajdują się one gdzieś pomiędzy galaktykami eliptycznymi, a spiralnymi i posiadają właściwości obu typów. Podobnie jak galaktyki spiralne, galaktyki soczewkowate mają centralne wybrzuszenie gwiazd i otaczający je duży dysk. Podobnie jak galaktyki spiralne, często posiadają pasy ciemnego pyłu, ale nie mają dużych ramion spiralnych. Podobnie jak galaktyki eliptyczne, galaktyki soczewkowate mają głównie starsze gwiazdy i niewiele regionów gwiazdoztwórczych.
Astronomowie badali NGC 3156 na różne sposoby – od wchodzących w jej skład gromad kulistych (sferycznych grup gwiazd połączonych oddziaływaniem grawitacyjnym), po gwiazdy rozrywane przez supermasywną czarną dziurę w jej centrum. Korzystając z danych Hubble’a, naukowcy porównali gwiazdy w pobliżu jądra NGC 3156 z tymi w galaktykach z czarnymi dziurami o podobnej wielkości. Odkryli, że analizowany obiekt miał wyższy niż przeciętny odsetek gwiazd pochłoniętych przez supermasywną czarną dziurę w porównaniu do swoich wielkościowych odpowiedników.
Sekstant (łac. Sextans) to słabo widoczny, 47. co do wielkości gwiazdozbiór, usytuowany w rejonie równika niebieskiego. W Polsce jest on widoczny wiosną i zimą. Liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 25. Konstelacja położona jest na południe od Lwa i graniczy również z Pucharem.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś