Astronomowie uchwycili galaktykę spiralną z poprzeczką w gwiazdozbiorze Pieca

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną z poprzeczką oznaczoną jako NGC 1317, znajdującą się gwiazdozbiorze Pieca.
.Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się galaktyka spiralna z poprzeczką, znana jako NGC 1317. Znajduje się ona ponad 50 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Pieca. Obraz galaktyki przedstawia jasny niebieski pierścień zawierający gorące, młode gwiazdy. NGC 1317 jest jedną z pary galaktyk, ale jej większa sąsiadka – NGC 1316, znajduje się poza uchwyconym kadrem.

.Na zdjęciu, NGC 1317 towarzyszą dwa inne obiekty z bardzo różnych części Wszechświata. Jasna plamka otoczona krzyżującym się wzorem to gwiazda z Drogi Mlecznej – otoczona kolcami dyfrakcyjnymi – które powstają, gdy blask jasnych punktów światła odbija się od lustra wtórnego teleskopu. Bardziej czerwona rozciągnięta smuga po boku obiektu to odległa galaktyka, znajdująca się daleko za NGC 1317.
Dane przedstawione na zdjęciu pochodzą z obszernej kampanii obserwacyjnej obejmującej setki obrazów z kamer Wide Field Camera 3 i Advanced Camera for Surveys na pokładzie Teleksopu Hubble’a. W połączeniu z danymi z obserwatorium ALMA, obserwacje te pomogą astronomom nakreślić powiązania między rozległymi obłokami zimnego gazu a gorącymi, młodymi gwiazdami, które się w nich tworzą.
Piec (łac. Fornax) jest małym, 41. co do wielkości, gwiazdozbiorem nieba południowego. Pierwotnie został nazwany w 1756 roku przez Nicolasa-Louisa de Lacaille, jako Piec chemiczny (łac. Fornax chemica). Astronom chciał on w ten sposób uhonorować francuskiego chemika Antoine Lavoisiera, badacza m.in. reakcji spalania. Jednak określenie to zostało zmienione na obecną przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w 1928 roku. W Polsce konstelacja jest najbardziej widoczna w listopadzie, nisko nad południowym horyzontem. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 35.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG