Astronomowie uchwycili galaktykę z niezwykle dużą supermasywną czarną dziurą

NGC 4889

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako NGC 4889, znajdującą się w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Teleskopu Hubble’a przedstawi galaktykę eliptyczną oznaczoną jako NGC 4889. Wyróżnia się ona tym, że jej sercu czai się jedna z najbardziej masywnych czarnych dziur, jakie kiedykolwiek odkryto.

Fot. NASA & ESA

.Znajdująca się w odległości około 300 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki, która jest również częścią gromady galaktyk Abell 1656, gigantyczna galaktyka eliptyczna NGC 4889, najjaśniejsza i największa galaktyka na zdjęciu, jest domem dla niezwykle dużej supermasywnej czarnej dziury. Dwadzieścia jeden miliardów razy większa od masy Słońca, czarna dziura posiada horyzont zdarzeń – powierzchnię, na której nawet światło nie może uciec przed jej grawitacyjnym uściskiem – o średnicy około 130 miliardów kilometrów. To około 15 razy więcej niż średnica orbity Neptuna od Słońca. Dla porównania, supermasywna czarna dziura w centrum naszej galaktyki, Drogi Mlecznej, ma masę około cztery miliony razy większą od Słońca i horyzont zdarzeń o średnicy zaledwie jednej piątej średnicy orbity Merkurego.

Ale jak twierdzą astronomowie czarna dziura NGC 4889 chwilowo przestała pochłaniać otaczający materiał i obecnie odpoczywa. Środowisko w galaktyce jest teraz tak spokojne, że gwiazdy formują się z pozostałego gazu i bez przeszkód krążą wokół tego niezwykłego obiektu.

Warkocz Bereniki (łac. Coma Berenices) jest gwiazdozbiorem nieba północnego, 42. co do wielkości i był znany od starożytności. W połowie XVI w. uczynił go gwiazdozbiorem holenderski kartograf Gerardus Mercator. Jest widoczny w Polsce od zimy do lata, a liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest β Comae Berenices. Badacze twierdzą, że ten rejon nieba nie obfituje w gwiazdy, ale za to obecne jest w nim wiele galaktyk. Znajduje się w nim osiem obiektów z katalogu Messiera.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 lutego 2025
Fot. NASA & ESA