Astronomowie uchwycili gromadę kulistą w gwiazdozbiorze Lutni

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali gromadę kulistą oznaczoną jako Messier 56, znajdującą się w gwiazdozbiorze Lutni.
.Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gromadę kulistą znaną jako Messier 56. Znajduje się ona się około 33 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Lutni.

.Gromada składa się z dużej liczby gwiazd, ściśle związanych ze sobą grawitacyjnie. Jednak, gdy Charles Messier po raz pierwszy zaobserwował ten obiekt w styczniu 1779 roku, nie był tego świadomy. Astronom opisał Messier 56 jako „bezgwiezdną mgławicę” – podobnie jak większość odkrytych przez niego gromad kulistych – teleskop naukowca nie był wystarczająco mocny, aby dostrzec każdą z widocznych gwiazd struktury – przez co wyglądała ona jak rozmyta kula. Obraz z Teleskopu Hubble’a wyraźnie pokazuje, jak rozwój technologii na przestrzeni lat pomógł lepiej zrozumieć obiekty znajdujące się we Wszechświecie.
Astronomowie zazwyczaj poznają dokładne właściwości gromad kulistych na podstawie światła gwiazd, które je tworzą. Muszą być jednak bardzo ostrożni podczas obserwacji obiektów takich jak Messier 56, który znajduje się blisko płaszczyzny naszej galaktyki. Region ten jest zatłoczony przez „gwiazdy pola” – gwiazdy w Drodze Mlecznej, które znajdują się przed gromadą, ale nie należą do niej. Obiekty te mogą zanieczyszczać światło, a tym samym utrudniać badania i sprawiać, że będą one niedokładne.
Lutnia (łac. Lyra) jest jednym z charakterystycznych gwiazdozbiorów nieba północnego na półkuli północnej i 52. co do wielkości. Była znana już w starożytności. W Polsce jest widoczna od wiosny do jesieni. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 45.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG