Astronomowie uchwycili mgławicę planetarną w gwiazdozbiorze Ołtarza

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali mgławicę planetarną oznaczoną jako NGC 6326, znajdującą się w gwiazdozbiorze Ołtarza.
.Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się mgławica planetarna znana jako NGC 6326. Świecące pióropusze wypływającego gazu, są oświetlane przez centralną gwiazdę zbliżającą się do końca swojego życia.

.Gdy gwiazda starzeje się i jej faza czerwonego olbrzyma dobiega końca, zaczyna ona wyrzucać warstwy gazu ze swojej powierzchni, pozostawiając po sobie gorący i zwarty obiekt znany jako biały karzeł. W wyniku tego procesu powstają struktury świecącego gazu, takie jak NGC 6326. Obiekt ten znajduje się około 11 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Ołtarza.
Mgławice planetarne są jednym z głównych sposobów, w jaki pierwiastki cięższe od wodoru i helu są rozpraszane w przestrzeni kosmicznej po ich uformowaniu się w sercach gwiazd. Ostatecznie część tej wyrzuconej materii może uformować nowe gwiazdy i planety.
Obraz został uchwycony przez kamerę Wide Field Planetary Camera 2, na pokładzie Teleskopu Kosmicznego Hubble’a. Widoczne niebieskie i czerwone odcienie oznaczają materiał, w tym zjonizowany tlen i wodór, świecący pod wpływem silnego promieniowania ultrafioletowego z wciąż gorącej gwiazdy centralnej.
Ołtarz (łac. Ara) jest słabo widocznym, 63. co do wielkości na niebie, gwiazdozbiorem nieba południowego i leżącym w obrębie Drogi Mlecznej, na południe od Skorpiona. Był on znany już w starożytności i pierwotnie określany był jako Stół Ofiarny. W Polsce konstelacja jest niewidoczna. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 30. Najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Ołtarza jest Beta Arae, która jest pomarańczowym olbrzymem typu K odległym od Układu Słonecznego o około 603 lata świetlne.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG