Astronomowie uchwycili mgławicę planetarną w gwiazdozbiorze Ołtarza

NGC 6326

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali mgławicę planetarną oznaczoną jako NGC 6326, znajdującą się w gwiazdozbiorze Ołtarza.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się mgławica planetarna znana jako NGC 6326. Świecące pióropusze wypływającego gazu, są oświetlane przez centralną gwiazdę zbliżającą się do końca swojego życia.

Fot. ESA/Hubble & NASA

.Gdy gwiazda starzeje się i jej faza czerwonego olbrzyma dobiega końca, zaczyna ona wyrzucać warstwy gazu ze swojej powierzchni, pozostawiając po sobie gorący i zwarty obiekt znany jako biały karzeł. W wyniku tego procesu powstają struktury świecącego gazu, takie jak NGC 6326. Obiekt ten znajduje się około 11 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Ołtarza.

Mgławice planetarne są jednym z głównych sposobów, w jaki pierwiastki cięższe od wodoru i helu są rozpraszane w przestrzeni kosmicznej po ich uformowaniu się w sercach gwiazd. Ostatecznie część tej wyrzuconej materii może uformować nowe gwiazdy i planety.

Obraz został uchwycony przez kamerę Wide Field Planetary Camera 2, na pokładzie Teleskopu Kosmicznego Hubble’a. Widoczne niebieskie i czerwone odcienie oznaczają materiał, w tym zjonizowany tlen i wodór, świecący pod wpływem silnego promieniowania ultrafioletowego z wciąż gorącej gwiazdy centralnej.

Ołtarz (łac. Ara) jest słabo widocznym, 63. co do wielkości na niebie, gwiazdozbiorem nieba południowego i leżącym w obrębie Drogi Mlecznej, na południe od Skorpiona. Był on znany już w starożytności i pierwotnie określany był jako Stół Ofiarny. W Polsce konstelacja jest niewidoczna. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 30. Najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Ołtarza jest Beta Arae, która jest pomarańczowym olbrzymem typu K odległym od Układu Słonecznego o około 603 lata świetlne.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 maja 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA