Astronomowie uchwycili niezwykłą galaktykę eliptyczną

NGC 547

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubbble’a zobrazowali galaktykę eliptyczną oznaczoną jako NGC 547, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wieloryba.

.Jak twierdzą naukowcy z NASA, zdjęcie Teleskopu Hubble’a przedstawia NGC 547 – galaktykę eliptyczną znajdującą się około 250 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Wieloryba. NGC 547 znajduje się blisko środka uchwyconego obrazu, a jej galaktyka towarzysząca – NGC 545 znajduje się w lewym górnym rogu. Razem ta kosmiczna para znana jest jako Arp 308.

Fot. NASA, ESA, J. Blakeslee (NOIRLab – (AZ)), and W. Sparks (SETI Institute)

.NGC 547 jest jasną galaktyką radiową, co oznacza, jak wskazują astronomowie, że posiada ogromne obszary emisji radiowej rozciągające się daleko poza jej widoczną strukturę. Są one zasilane przez dżety z aktywnego jądra galaktycznego (AGN) znajdującego się w centrum struktury.

Galaktyki z aktywnym jądrem galaktycznym mają niezwykle jasny obszar w swoim centrum, który zawiera supermasywną czarną dziurę. Gdy pył i gaz wpadają do tego niezwykle gęstego obiektu, emituje ona światło w całym spektrum elektromagnetycznym, które może zostać zaobserwowane przez naukowców.

Galaktyki radiowe są jednym z najbardziej energetycznych struktur astrofizycznych. Hubble zaobserwował ten obiekt w ramach badania mającego na celu dalsze testowanie teorii naukowych dotyczących aktywnych jąder galaktyk.

Wieloryb jest konstelacją nieba równikowego, jedną z rozleglejszych i czwarta pod względem wielkości. Była znana już w starożytności. Chociaż gwiazdozbiór jest ogromny, to jest w nim niewiele jasnych gwiazd. Najjaśniejszą z nich jest Beta Wieloryba, Difda, znana także jako „Deneb Kaitos”. Jest to typowy olbrzym typu K, leżący w odległości 96 lat świetlnych od Ziemi i 145 razy jaśniejszy od Słońca. Najbardziej interesującymi obiektami w konstelacji są liczne galaktyki. Najjaśniejszą z nich jest znajdująca się w pobliżu gammy Wieloryba M77.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 grudnia 2024
Fot. NASA, ESA, J. Blakeslee (NOIRLab - (AZ)), and W. Sparks (SETI Institute)