Astronomowie uchwycili niezwykłą galaktykę w gwiazdozbiorze Erydanu

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako LO95 0313-192, znajdującą się w gwiazdozbiorze Erydanu.
.Jak tłumaczą badacze z NASA, pomimo niepozornego wyglądu, galaktyka spiralna uchwycona w lewej połowie zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a jest w rzeczywistości dość niezwykła i szczególnie aktywna.

.Znajdująca się w odległości około miliarda lat świetlnych w gwiazdozbiorze Erydanu, ta uderzająca galaktyka – znana jako LO95 0313-192 – ma spiralny kształt podobny do Drogi Mlecznej. Ma duże centralne wybrzuszenie i ramiona usiane jasno świecącym gazem przeplatanym gęstymi pasmami ciemnego pyłu. Jej towarzysz, po prawej stronie kadru, to galaktyka [LOY2001] J031549.8-190623.
Dżety – wybuchy przegrzanego gazu poruszającego się z prędkością bliską prędkości światła, od dawna kojarzone są z jądrami gigantycznych galaktyk eliptycznych i galaktyk w procesie łączenia się. Jednak zdaniem naukowców LO95 0313-192, pomimo tego, że jest galaktyką spiralną również posiada intensywne dżety radiowe emitowane z jej centrum. Badacze wskazują, że struktura posiada jeszcze dwa inne regiony, które również emitują silne promieniowanie w radiowej części widma, co czyni ją jeszcze rzadszą.
Po odkryciu tych gigantycznych dżetów, niewidocznych na tym zdjęciu, odkryto kolejne galaktyki spiralne zawierające dżety emitujące fale radiowe. Ta rosnąca klasa niezwykłych obiektów kosmicznych wciąż zastanawia naukowców.
Erydan (łac. Eridanus) jest rozległym gwiazdozbiorem nieba równikowego i szóstym co do wielkości. Był znany już starożytnym, którym kojarzył się z Nilem, Eufratem, Gangesem lub inną większą rzeką. W Polsce jest on widoczny częściowo zimą. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 100. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest Achernar – dziewiąta gwiazda pod względem jasności na niebie. Jest to gorący niebieski olbrzym typu B, prawie sześć razy cięższy i pięć tysięcy razy jaśniejszy od Słońca.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG