Astronomowie uchwycili niezwykłą galaktykę w gwiazdozbiorze Żyrafy
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 1961, znajdującą się w gwiazdozbiorze Żyrafy.
.Jak tłumaczą naukowcy z NASA, obraz z Teleskopu Hubble’a przedstawia rozwinięte ramiona spiralne galaktyki NGC 1961. Błyszczące niebieskie obszary jasnych młodych gwiazd pokrywają pełne pyłu spirale wirujące wokół świetlistego centrum struktury.
.NGC 1961 to, jak opisują badacze, pośrednia galaktyka spiralna z aktywnym jądrem galaktycznym (AGN). Galaktyki spiralne pośrednie znajdują się pomiędzy galaktykami spiralnymi „z poprzeczką” a galaktykami spiralnymi „bez poprzeczki”, co oznacza, że nie mają dobrze zdefiniowanej struktury gwiazd w swoich centrach. Galaktyki AGN mają bardzo jasne jądra, które często znacznie przyćmiewają resztę obiektu przy pewnych długościach fal świetlnych. Galaktyki te prawdopodobnie posiadają supermasywne czarne dziury w swoich centrach, które wytwarzają jasne dżety i wiatry, które kształtują ich ewolucję. NGC 1961 należy do dość powszechnego typu galaktyk z aktywnym jądrem, które emituje naładowane cząsteczki o niskiej energii.
Dane wykorzystane do stworzenia tego obrazu pochodzą z dwóch projektów. Jeden z nich koncentrował się na wcześniej nieobserwowanych galaktykach z Atlasu Osobliwych Galaktyk (ARP – katalog stworzony przez amerykańskiego astronoma, Haltona Arpa, zawiera 338 galaktyki o ciekawych kształtach), podczas gdy drugi skupiał się na poszukiwaniu eksplozji różnych supernowych i obiektów, które je poprzedzały.
NGC 1961 znajduje się w odległości około 180 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Żyrafy.
Żyrafa (łac. Camelopardalis) zwana też Wielbłądem jest 18. co do wielkości, gwiazdozbiorem okołobiegunowym nieba północnego pomiędzy Gwiazdą Polarną a Woźnicą. W Polsce jest widoczna przez cały rok. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą gwiazdozbioru Żyrafy jest Beta (β) Camelopardalis, która jest większym składnikiem układu podwójnego.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG