Astronomowie uchwycili niezwykły obiekt Herbiga-Haro

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali obiekt Herbiga-Haro oznaczony jako HH111, znajdujący się w gwiazdozbiorze Oriona.
.Jak tłumaczą badacze z NASA, to szczególne zdjęcie przedstawia stosunkowo rzadkie zjawisko niebieskie znane jako obiekt Herbig-Haro. Ta konkretna struktura, nazwana HH111, została zobrazowana przez niezwykle czułą kamerę Wide Field Camera 3 (WFC3) na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a.

.Te spektakularne obiekty, jak opisują astronomowie, rodzą się w bardzo specyficznych okolicznościach. Nowo powstałe gwiazdy są często bardzo aktywne, a w niektórych przypadkach wyrzucają bardzo wąskie strumienie szybko poruszającego się zjonizowanego gazu, który jest tak gorący, że jego cząsteczki i atomy straciły swoje elektrony, co czyni go wysoce naładowanym. Strumienie zjonizowanego gazu zderzają się następnie z obłokami gazu i pyłu otaczającymi nowo powstałe gwiazdy z prędkością setek kilometrów na sekundę. To właśnie te energetyczne zderzenia tworzą obiekty Herbig-Haro, takie jak HH111.
Kamera WFC3 wykonuje zdjęcia w zakresie fal optycznych, ultrafioletowych i podczerwonych, co oznacza, że obserwuje obiekty w długościach fal zbliżonych do zakresu, na który wrażliwe są ludzkie oczy (optycznych lub widzialnych) oraz w długościach fal, które są nieco zbyt krótkie (ultrafiolet) lub zbyt długie (podczerwień), aby mogły zostać wykryte przez wzrok człowieka. Obiekty Herbig-Haro emitują dużo światła o długościach fal optycznych, ale są trudne do zaobserwowania, ponieważ otaczający je pył i gaz pochłaniają większość światła widzialnego. Dlatego zdolność Wide Field Camera 3 do obserwacji w podczerwieni – gdzie gaz i pył nie wpływają tak bardzo na obserwacje – co jest kluczowe, aby uchwycić te struktury.
Orion (łac. Orion) jest 26. co do wielkości konstelacją położoną w obszarze równika niebieskiego. Oznacza to, że gwiazdy znajdują się na obu półkulach niebieskich. Wokół niego łatwo odszukać gwiazdozbiory Bliźniąt, Byka, Wielkiego Psa oraz Zająca. Gwiazdozbiór jest widoczny w Polsce od października do końca lutego. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 120. Orion należy do gwiazdozbiorów, w których gwiazda oznaczona jako Alfa nie jest najjaśniejsza; największą jasnością wyróżnia się β Orionis.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG