Astronomowie uchwycili obiekt Herbiga-Haro w gwiazdozbiorze Oriona

Astronomowie za pomocą Teleskopu Hubble’a zobrazowali obiekt Herbiga-Haro oznaczony jako HH34, znajdujący się w gwiazdozbiorze Oriona.
.Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Teleskopu Hubble’a widoczny jest energetyczny wyrzut materii z młodej gwiazdy. Bardzo młody obiekt – w swoim najwcześniejszym stadium formowania – wyemitował świecący dżet gazu poruszający się z prędkością ponaddźwiękową. Gdy strumień ten zderza się z materiałem otaczającym wciąż formującą się gwiazdę, wstrząs podgrzewa materiał i powoduje jego świecenie. W rezultacie powstają kolorowe, zamglone struktury, które astronomowie nazywają obiektami Herbig-Haro.

.Obiekty Herbig-Haro ewoluują i zmieniają się znacząco w ciągu zaledwie kilku lat. Ten konkretny uchwycony na obrazie, zwany HH34, został wcześniej uchwycony przez Hubble’a w latach 1994-2007 i ponownie w 2015 roku. HH34 znajduje się około 1250 lat świetlnych od Ziemi w Mgławicy Oriona, dużym regionie formowania się gwiazd, obecnym w gwiazdozbiorze Oriona. Jest ona jednym z najbliższych Ziemi obszarem gwiazdotwórczym, a jego obserwacje pomagają astronom lepiej zrozumieć to jak powstają gwiazdy, a wraz z nimi układy planetarne. Obraz powstał z połączenia na zestawu obserwacji czterech jasnych dżetów wykonanych za pomocą kamery Wide Field Camera 3, na pokładzie Kosmicznego Teleskopy Hubble’a.
Orion (łac. Orion) jest 26. co do wielkości konstelacją położoną w obszarze równika niebieskiego. Oznacza to, że gwiazdy znajdują się na obu półkulach niebieskich. Wokół niego łatwo odszukać gwiazdozbiory Bliźniąt, Byka, Wielkiego Psa oraz Zająca. Gwiazdozbiór jest widoczny w Polsce od października do końca lutego. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 120. Orion należy do gwiazdozbiorów, w których gwiazda oznaczona jako Alfa nie jest najjaśniejsza; największą jasnością wyróżnia się β Orionis.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG