Astronomowie uchwycili połączenie dwóch galaktyk w gwiazdozbiorze Pucharu

NGC 3597

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali połączenie dwóch galaktyk oznaczone jako NGC 3597, znajdujące się w gwiazdozbiorze Pucharu.

.Jak opisują badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia obiekt – NGC 3597, który powstał w wyniku zderzenia dwóch dużych galaktyk i powoli ewoluuje, stając się ogromną galaktyką eliptyczną. Ten typ galaktyk stał się bardziej powszechny wraz z ewolucją Wszechświata, w której początkowo małe galaktyki łączyły się i stopniowo przekształcały w większe struktury.

Fot. ESA/Hubble & NASA

.NGC 3597 znajduje się w odległości około 150 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Pucharu. Astronomowie zbadali obiekt, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak powstają galaktyki eliptyczne – wiele z nich rozpoczęło swoje życie znacznie wcześniej w historii Wszechświata. Starsze galaktyki eliptyczne są nazywane przez naukowców „czerwonymi i martwymi”, ponieważ te nie powstają już w nich nowe niebieskie gwiazdy i dlatego są pełne starszych i czerwonych obiektów tego typu.

Niektóre nowo powstałe galaktyki eliptyczne doświadczają wzmożonego formowania się gwiazd, jak miało to miejsce w przypadku NGC 3597. Zderzające się obiekty gromadzą dostępny gaz i pył co powoduje wzrost ich aktywności. Część tego materiału gromadzi się w gęstych skupiskach – początkowo nazywanych gromadami protogwiazd, których dziesiątki otaczają NGC 3597. Następnie zapadają się one, tworząc w pełni rozwinięte gromady kuliste.

Puchar (łac. Crater) jest 53. co do wielkości, gwiazdozbiorem nieba południowego, położonym blisko równika niebieskiego. Jest to słabo widoczna konstelacja, która była znana już w starożytności. W Polsce gwiazdozbiór najlepiej widoczny jest wiosną. Liczba gwiazd dostrzegalnych gołym okiem wynosi około 20. Składa się on ze słabych gwiazd i galaktyk z racji swojego odległego położenia od Drogi Mlecznej. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest Delta Crateris.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 lutego 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA