Astronomowie uchwycili słabo widoczną galaktykę spiralną

NGC 4848

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 4848, znajdującą się w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, cechą charakterystyczną większości galaktyk spiralnych jest mnogość łukowatych odchodzących z nich ramion spiralnych, które wydają się wirować od centrum tym obiektów. Na zdjęciu, wykonanym za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, jak wskazują badacze, niezwykłe srebrzysto-niebieskie ramiona spiralne należą do galaktyki oznaczonej jako NGC 4848. Na obrazie widoczna jest nie tylko wewnętrzną część ramion spiralnych zawierającą setki tysięcy młodych, jasnych niebieskich gwiazd, ale również Hubble uchwycił niezwykle słabe, delikatne ogony zewnętrzne tych struktur. W tle widoczne są niezliczone, bardziej odległe i zachwycająco różnorodne galaktyki.

Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Gregg

.Słabo widoczna galaktyka spiralna, NGC 4848, została po raz pierwszy odkryta w 1865 roku przez niemieckiego astronoma Heinricha Louisa d’Arresta. W trakcie swojej kariery Heinrich opisał również asteroidę 76 Freia i wiele innych galaktyk, a także przyczynił się do odkrycia Neptuna. NGC 4848 znajduje się około 340 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki i jest możliwa do obserwacji za pomocą teleskopu na półkuli północnej.

Warkocz Bereniki jest gwiazdozbiorem nieba północnego, 42. co do wielkości i był znany od starożytności. W połowie XVI w. uczynił go gwiazdozbiorem holenderski kartograf Gerardus Mercator. Jest widoczny w Polsce od zimy do lata, a liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest β Comae Berenices. Badacze twierdzą, że ten rejon nieba nie obfituje w gwiazdy, ale za to obecne jest w nim wiele galaktyk. Znajduje się w nim osiem obiektów z katalogu Messiera.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 grudnia 2024
Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Gregg