Astronomowie zaobserwowali formowanie się protoplanety AB Aurigae b

AB Aurigae b

Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble’a bezpośrednio uchwycił dowody formowania się AB Aurigae b – protoplanety podobnej do Jowisza. Odkrycie potwierdza teorię dotyczącą powstawania tego typu globów, zwaną „niestabilnością dysku”.

.Jak tłumaczą naukowcy z ESA, nowo powstający świat był osadzony w protoplanetarnym dysku pyłu i gazu o wyraźnej spiralnej strukturze, otaczającym młodą gwiazdę, której wiek szacuje się na około 2 miliony lat. Jest to mniej więcej wiek Układu Słonecznego w momencie formowania się planet (wiek Układu Słonecznego wynosi obecnie 4,6 miliarda lat).

„Natura jest sprytna – może tworzyć planety na wiele różnych sposobów” – mówi Thayne Currie z Subaru Telescope i Eureka Scientific.

Wszystkie planety powstają z materiału pochodzącego z dysku okołogwiazdowego. Zdaniem badaczy, dominująca teoria powstawania planet podobnych do Jowisza nazywana jest „akrecją jądra” – w ramach, której planety osadzone w dysku tworzą się z małych obiektów – o rozmiarach od ziaren pyłu do głazów – zderzających się i sklejających ze sobą podczas okrążania gwiazdy. Rdzeń ten następnie powoli gromadzi gaz z dysku. Druga teoria to tzw. „niestabilność dysku” – proces, w którym masywny dysk wokół gwiazdy ochładza się, a grawitacja powoduje jego gwałtowny rozpad na jeden lub więcej fragmentów o masie planetarnej.

Nowo formująca się planeta, nazwana AB Aurigae b, jest zdaniem astronomów, prawdopodobnie około dziewięć razy masywniejsza od Jowisza i krąży wokół swojej gwiazdy macierzystej w odległości 8,6 miliarda kilometrów – ponad dwa razy dalej niż Pluton od Słońca. W tej odległości uformowanie się planety wielkości Jowisza poprzez akrecję jej jądra zajęłoby bardzo dużo czasu. Prowadzi to naukowców do wniosku, że to „niestabilność dysku” umożliwiła tej planecie uformowanie się w tak dużej odległości. Jest to sprzeczne z oczekiwaniami dotyczącymi formowania się planet zgodnie z powszechnie akceptowanym modelem akrecji jądra. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy.

Nowe badanie łączy dane z dwóch instrumentów Hubble’a – Space Telescope Imaging Spectrograph oraz Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrograph. Dane te zostały porównane z informacjami z najnowocześniejszego instrumentu do obrazowania planetarnego o nazwie SCExAO na 8,2-metrowym japońskim teleskopie Subaru znajdującym się na szczycie Mauna Kea na Hawajach. Mnogość danych z teleskopów kosmicznych i naziemnych okazała się kluczowa, ponieważ zdaniem astronomów, rozróżnienie między małymi planetami a złożonymi nieplanetarnymi cechami dysku jest bardzo trudne.

„Interpretacja tego systemu jest niezwykle trudna. To jeden z powodów, dla których potrzebowaliśmy Hubble’a do tego projektu – wyraźny obraz, aby lepiej oddzielić światło z dysku i każdej planety. Sama natura również podała pomocną dłoń – rozległy dysk pyłu i gazu wirujący wokół gwiazdy AB Aurigae jest nachylony prawie w kierunku naszego ziemskiego widoku” – podkreśla Currie.

Naukowcy twierdzą, że długowieczność Hubble’a odegrała szczególną rolę, pomagając zmierzyć orbitę protoplanety. Początkowo byli oni sceptyczny, że AB Aurigae b jest planetą, jednak archiwalne dane z teleskopu, w połączeniu z obrazowaniem z Subaru, okazały się punktem zwrotnym.

„Nie mogliśmy wykryć ruchu w ciągu jednego lub dwóch lat. Hubble zapewnił bazę czasową, w połączeniu z danymi Subaru, wynoszącą 13 lat, co było wystarczające do wykrycia ruchu orbitalnego” – zaznacza Currie.

„Wynik ten wykorzystuje obserwacje naziemne i kosmiczne, a dzięki zarchiwizowanym obserwacjom Hubble’a możemy cofnąć się w czasie. AB Aurigae b została teraz zbadana na wielu długościach fal i wyłonił się spójny obraz” – twierdzi Olivier Guyon z University of Arizona w Tucson.

„To nowe odkrycie jest dowodem na to, że niektóre gazowe olbrzymy mogą powstawać w wyniku mechanizmu niestabilności dysku. Ostatecznie liczy się tylko grawitacja, ponieważ pozostałości po procesie formowania się gwiazd zostaną ostatecznie ściągnięte przez grawitację, tworząc planety, w ten czy inny sposób” – podsumowuje Alan Boss z Carnegie Institution of Science w Waszyngtonie.

.Zrozumienie początków formowania się planet podobnych do Jowisza pomożę astronomom lepiej poznać historię Układu Słonecznego. Odkrycie toruje drogę dla przyszłych badań składu chemicznego dysków protoplanetarnych, takich jak AB Aurigae, w tym za pomocą należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 listopada 2024
Fot. NASA, ESA, Joseph Olmsted (STScI)