Astronomowie zobrazowali „galaktykę meduzę” w gwiazdozbiorze Lunety

JO175

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili „galaktykę meduzę” oznaczoną jako JO175, znajdująca się w gwiazdozbiorze Lunety.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się „galaktyka meduza” znana jako JO175. Obiekt ten jest oddalony o ponad 650 milionów lat świetlnych od Układu Słoneczne i jest położony w gwiazdozbiorze Lunety. Galaktyka została uchwycona przez niezwykle czułą kamerę Wide Field Camera 3, na pokładzie Teleskopu Hubble’a. Udało się też uchwycić kilka bardziej odległych galaktyk tła.

Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Gullieuszik and the GASP team

.„Galaktyki Meduzy”, jak podkreślają naukowcy, zawdzięczają swoją niezwykłą nazwę wąsom gwiazdotwórczego gazu i pyłu, które ciągną się za nimi, niczym macki meduzy. Te jasne wąsy zawierają kępy formujących się gwiazd i nadają tym obiektom szczególnie efektowny wygląd. „Galaktyki Meduzy” zamieszkują gromady galaktyk, a ciśnienie rozrzedzonej, przegrzanej plazmy, która się w nich znajduje, jest tym, co wyciąga charakterystyczne macki w przestrzeń kosmiczną.

Naukowcy za pomocą Hubble przyjrzeli się tworzącym gwiazdy skupiskach gazu i pyłu, które znajdują się w wąsach „galaktyk meduz”, takich jak O175. Badając pochodzenie i losy obiektów w tych regionach, astronomowie mieli nadzieję lepiej zrozumieć procesy leżące u podstaw powstawania gwiazd w innych częściach Wszechświata. Przeprowadzone analizy sugerują jednak, że formowanie się gwiazd w dyskach galaktycznych jest podobne do tego zachodzącego w ekstremalnych warunkach występujących w wąsach „galaktyk meduz”.

Luneta (łac. Telescopium) jest mało wyraźnym gwiazdozbiorem nieba południowego, leżącym między Strzelcem a Koroną Południową. Luneta jest słaba, trudna do uchwycenia i zawiera niewiele obiektów interesujących astronomów amatorów. Jest 57. co do wielkości konstelacją na niebie. W Polsce jest ona niewidoczna. Liczba gwiazd widoczna w niej gołym okiem wynosi około 30.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 kwietnia 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Gullieuszik and the GASP team