Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko – wystawa w Bostonie

Wystawa

Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” otwarta została w czwartek w Bostonie w Stanach Zjednoczonych – podało wieczorem Muzeum Auschwitz. Poprzez prezentację oryginalnych obiektów przybliża ona historię i znaczenie niemieckiego obozu.

Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko

.Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował, że ekspozycję, prezentowaną wcześniej m.in. w Hiszpanii i Szwecji oraz kilku amerykańskich miastach obejrzało od 2017 roku ponad 1,5 mln osób. W Bostonie w przedsprzedaży kupiono na nią już prawie 50 tys. biletów. Zdaniem dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego, tragedia Auschwitz, o której opowiada wystawa, a także wszystkie prezentowane na niej autentyczne przedmioty, „zmuszają wszystkich do konfrontacji z tym przerażającym rozdziałem historii człowieka”. „Stawia też przed nami wyzwanie budowania przyszłości kształtowanej przez pamięć; przyszłości wolnej od antysemityzmu, rasizmu i innych ideologii nienawiści i dehumanizacji” – powiedział.

Ekspozycja przedstawia kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii i opisuje transformację Oświęcimia, zwykłego polskiego miasta, w którym Niemcy w czasie okupacji stworzyły największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady. Zamordowano w nim około 1 mln Żydów oraz dziesiątki tysięcy przedstawicieli innych narodowości.

Wśród ofiar Auschwitz znajdowali się Polacy, Romowie i Sinti, sowieccy jeńcy wojenni, a także inne grupy prześladowane przez nazistowską ideologię, jak: osoby niepełnosprawne, aspołeczne, Świadkowie Jehowy czy homoseksualiści.

Na wystawie zobaczyć można też przedmioty ukazujące świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady.

Wyjątkowa wystawa

.Publiczność we wnętrzach The Castle at Park Plaza w Bostonie może zobaczyć m.in. osobiste rzeczy należące do ofiar, jak walizki, okulary czy buty. Pokazane są też betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz, fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz, biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hoessa, maska gazowa wykorzystywana przez SS litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa.

Eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Auschwitz, a także między innymi z kolekcji instytutu Jad Waszem, waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu i miejsc pamięci Buchenwald, Mauthausen, Sachsenhausen i Westerbork.

Ekspozycja w Bostonie czynna będzie do 2 września 2024 roku.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Marek Szafrański/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 marca 2024