B. prezydent Ekwadoru Lenin Moreno i łapówka od Chińczyków

B. prezydent Ekwadoru Lenin Moreno

Prokurator generalna Ekwadoru Diana Salazar złożyła do sądu wniosek o areszt domowy dla byłego prezydenta Lenina Moreno w związku z podejrzeniem przyjęcia łapówki od chińskiego inwestora. B. prezydent Ekwadoru Lenin Moreno przynależał do lewicowego ugrupowania Alianza PAIS.

.Wniosek prokurator ma związek ze skandalem dotyczącym budowy hydroelektrowni Coca Codo Sinclair w latach 2010-2016.Według ekwadorskiej prokuratury były prezydent Ekwadoru Lenin Moreno i osoby z jego bliskiego otoczenia miały otrzymać od chińskiego inwestora 76 mln dolarów łapówek.

Wielki skandal korupcyjny w Ekwadorze

.Podczas budowy tej największej w Ekwadorze elektrowni wodnej, jak twierdzi wymiar ścigania tego kraju, miało dojść do nadużyć finansowych. Diana Salazar, jak odnotował portal Infobae, wezwała też sąd w Quito do aresztowania w związku z aferą korupcyjną innych 36 osób, które miały uczestniczyć we wręczaniu i przyjmowaniu łapówek.

Prokurator generalna poprosiła też sąd o wyrażenie zgody na zablokowanie kont bankowych osób oskarżonych w sprawie budowy Coca Codo Sinclair. Inwestycję tą, szacowaną na ponad 2,24 mld dolarów, wykonała chińska państwowa spółka Sinohydro. Moreno od 2007 r. do 2013 r. pełnił urząd wiceprezydenta Ekwadoru. Cztery lata później wygrał wybory prezydenckie. Urzędowanie na stanowisku szefa państwa zakończył w 2017 r.

Infiltracja Zachodu przez Chiny

.Na temat infiltracji państw Zachodu przez chińską agenturę na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jan ŚLIWA w tekście „Chiny wchodzą w Europę, wykorzystując jej słabości„.

„Do tej pory mówiliśmy o szukaniu wpływów, wzmocnionym liczebnością i wielkimi środkami finansowymi. Jednak w krytycznych sytuacjach wejścia mogą być ostre. Doznał tego Kai Strittmatter, autor książki „We Have Been Harmonized”. Owszem, otrzymał wizę, ale ostrzeżono go, że może go spotkać spontaniczny gniew wzburzonych obywateli, przed czym trudno będzie go uchronić. Podobnej treści „Hidden Hand” Clive’a Hamiltona i Mareike Ohlberg w Australii nie znalazła wydawcy. Bez gróźb wiedziano, że może przysporzyć problemów. Nowozelandzka sinolożka Anne-Marie Brady otrzymywała anonimowe listy i telefony: „Ty jesteś następna”. Włamano się do jej mieszkania w poszukiwaniu komputera. Gui Minhai, wydawca z Hongkongu, obywatel Szwecji, zniknął ze swojego domku w Tajlandii, by odnaleźć się w chińskim więzieniu”.

„Ludzie Zachodu nie zdają sobie sprawy z tego, że po drugiej stronie jest dobrze skoordynowana organizacja, która się jawi jako zbiór niezależnych aktorów. Podobnie wyglądały przed laty ruchy rozbrojeniowe – radzieccy pacyfiści byli przeciwko rakietom Pershing, niemieccy pacyfiści również byli przeciwko rakietom Pershing. Tyle że za radzieckimi stały partia i armia. Zachód często poddaje się marzeniu o mądrościach ze Wschodu, wyłączając przy tym swój krytycyzm. Ma też bogatą tradycję we wzmacnianiu swoich wrogów: Lenina, Hitlera, Stalina i Mao. Do tego krótkotrwały zysk korporacji dominuje nad strategicznymi celami kraju, jak to było z obecnym wspieraniem rozwoju Chin przy własnej deindustrializacji”.

„Bo pomijając agentury, to na polu gospodarki i technologii rozegra się decydujące starcie. Słyszę często usypiające głosy, że Chińczycy tylko potrafią kraść własność intelektualną, a Zachód zawsze będzie prowadził. Ale jak w sporcie: „nazwa sama nie gra”. W konkurencji o telekomunikację 5G Amerykanie tylko administracyjnie blokują Huawei, kiedyś pokonaliby ich na ubitym polu”.

Globalna oś Państwa Środka

.Na temat nowej konfrontacyjnej polityki zagranicznej Chin oraz dążeń Pekinu do zjednoczenia z Tajwanem na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jagannath P. PANDA w tekście “Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu“.

“Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat”.

.”Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi” – pisze Jagannath P. PANDA.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 marca 2023
Fot. Flickr/ITU Pictures