
Od pierwszych dni rosyjskiej agresji w Ukrainie bardzo wiele polskich przedsiębiorców, zarówno publicznych, jak i prywatnych, zaangażowało się w bezpośrednią pomoc walczącej Ukrainie i uchodźcom wojennym z tego kraju. O największych przykładach chcemy opowiedzieć w naszym cyklu „Polski biznes pomaga Ukrainie”. Dziś pokazujemy przykład działań prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego dla Ukrainy.
Bank Gospodarstwa Krajowego dla Ukrainy
.Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) od początku wojny angażuje się w pomoc Ukrainie, nie tylko przekazując pomoc materialną w ramach swoich działalności, ale także przez swoich pracowników, którzy angażują się i inicjują różnego rodzaju akcje, które niosą pomoc Ukrainie i obywatelom tego kraju.
Z własnych środków BGK przekazał Ukrainie około 6,4 mln euro na pomoc humanitarną, dodatkowo we współpracy z operatorem systemu BLIK oraz Narodowym Bankiem Ukrainy (NBU) uruchomiliśmy specjalny rachunek, na który każdy może wpłacać pieniądze. Środki trafiają bezpośrednio do NBU, który przeznacza je na niezbędne wydatki humanitarne i wojskowe.
BGK także jako operator grantu Komisji Europejskiej (KE) dla krajów Partnerstwa Wschodniego dotyczącego zakupu szczepionek przeciw COVID-19, wystąpił z inicjatywą przekazania części środków z tego instrumentu na pomoc humanitarną. Dotychczas w porozumieniu z KE, udało się dokonać realokacji ponad 9 milionów euro, z których zakupione zostały m.in. żywność, leki, 25 karetek pogotowia czy sprzęt strażacki. Kolejna transza pomocy w ramach grantu – w wysokości 16 milionów euro, zostanie przeznaczona m.in na zakup autobusów szkolnych, materiałów dla ludności cywilnej na okres jesienno-zimowy: generatory elektryczne, piecyki i nośniki energii, przenośne łóżka, systemy oczyszczania wody, odzież termiczna i zimowa, żywność, sprzęt medyczny, artykuły higieniczne.
Pomoc wolontariuszy-pracowników BGK dla uchodźców z Ukrainy
.Co więcej, w pomoc Ukrainie angażują się także sami pracownicy BGK. Przez pięć tygodni ponad 200 pracowników zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy w Hali Torwar. Dla uchodźców był to pierwszy punkt postojowy w Warszawie, w którym mogli odpocząć po wielodniowej podróży, zaplanować kolejne kroki i skorzystać z niezbędnego wsparcia. Wolontariusze działali na 4 zmiany, każda trwała po 6 godzin i angażowała średnio 4 osoby. To znaczy, że w ciągu doby było to 96 godzin pomocy, czyli przez 35 dni to aż 3 360 godzin pomocy!
Dodatkowo pracownicy BGK zebrali mnóstwo potrzebnych rzeczy codziennego użytku (m.in. chemie, suszarki na pranie, naczynia, środki czystości, koce itp.), a w akcji “Zbiórka termosów” uzbierali ponad 620 sztuk termosów, które zostały przekazane na przejście graniczne z Ukrainą w Medyce.
Bracia Polacy, bracia Ukraińcy
.Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polacy na pomoc wydali około 10 mld zł, a państwo polskie 15,9 mld zł. Wartość tej pomocy w tym momencie może już wynosić około 1 proc. PKB. Według analiz Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii największą pomoc w stosunku do swojego PKB zaoferowała Łotwa 0,92 proc. PKB, Estonia 0,85 proc., Polska 0,49 proc. W pomocy wojskowej dla Ukrainy jesteśmy na drugim miejscu po USA. Jednak zdaniem prof. Piotra Długosza, autora tekstu “Bracia Polacy” na “Wszystko co Najważniejsze“, rzetelną ocenę polskiej pomocy dla Ukraińców i Ukrainy uzyskamy, kiedy sięgniemy do badań nad uchodźcami oraz tych prowadzonych wśród ukraińskiego społeczeństwa
ad/WszystkocoNajważniejsze