Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie, odznaczony przez ZSU

Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie, otrzymał odgen. Wałerija Załużnego, naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy (ZSU) Krzyż Zasługi – powiadomiła w czwartek agencja Ukrinform. Odznaczenie jest tym zaszczytniejsze, że wręczono je na marginesie wizyty szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka w Kijowie – napisał na Twitterze ambasador.

.Bartosz Cichocki kieruje polską misją dyplomatyczną od 2019 roku. Ambasador RP na Ukrainie podziękował gen. Załużnemu za „wysokie wyróżnienie”.

W środę szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak złożył wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z gen. Załużnym. Jak powiadomiono, szefowie sił zbrojnych obu państw „omówili obecną sytuację operacyjną na wschodzie i południu Ukrainy, a także rozmawiali na temat potencjalnych scenariuszy dalszego przebiegu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji na to państwo”.

Generałowie poruszyli też kwestię zapotrzebowania armii Ukrainy w zakresie wsparcia logistycznego, „kluczowego dla uzupełniania ukraińskich rezerw i utrzymywania zdolności obronnych”. Rozmawiano również o rozwoju pomocy w obszarze szkoleniowym.

Polska wspiera Ukrainę

.Od początku agresji Rosji na Ukrainę (24.02.2022) Polska wspiera swego wschodniego sąsiada w walce z najeźdźcą. Sytuacja ta stwarza dziejową szansę na na zbudowanie silnej więzi między obydwoma narodami. „Bracia Polacy – tak o nas mówią Ukraińcy od pierwszych dni wybuchu wojny. Często słychać z ust ukraińskich naukowców w kontaktach oficjalnych i prywatnych podziękowania dla Polaków, jak też dla polskich władz za okazaną pomoc. Z przejawami tej wdzięczności można się też spotkać w ankietach wypełnionych przez uchodźców” – pisze na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” prof. Piotr DŁUGOSZ, kierownik Katedry Metodologii Badań Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

„Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polacy na pomoc wydali około 10 mld zł, a państwo polskie 15,9 mld zł. Wartość tej pomocy w tym momencie może już wynosić około 1 proc. PKB. Według analiz Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii największą pomoc w stosunku do swojego PKB zaoferowała Łotwa 0,92 proc. PKB, Estonia 0,85 proc., Polska 0,49 proc. W pomocy wojskowej dla Ukrainy jesteśmy na drugim miejscu po USA„.

.Prof. Piotr DŁUGOSZ podkreśla, że „polska pomoc dla Ukraińców i Ukrainy jest znacząca, na co wskazują badania. Zaangażowanie się w pomoc społeczeństwa, państwa, różnych instytucji i organizacji skutkuje wzrostem sympatii Ukraińców do Polaków. Na podstawie ocen wystawianych przez uchodźców i Ukraińców na Ukrainie, którzy mają bliskich i znajomych w Polsce, jak też w innych krajach, możemy powiedzieć, że Polska zdała egzamin z solidarności i wsparcia swojego brutalnie napadniętego sąsiada. I to jest prawdziwy przejaw solidarności, a nie pusty frazes, który się często pojawia w brukselskiej nomenklaturze”. [LINK]

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 grudnia 2022