Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie, odznaczony przez ZSU

Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie, odznaczony przez ZSU

Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie, otrzymał odgen. Wałerija Załużnego, naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy (ZSU) Krzyż Zasługi – powiadomiła w czwartek agencja Ukrinform. Odznaczenie jest tym zaszczytniejsze, że wręczono je na marginesie wizyty szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka w Kijowie – napisał na Twitterze ambasador.

.Bartosz Cichocki kieruje polską misją dyplomatyczną od 2019 roku. Ambasador RP na Ukrainie podziękował gen. Załużnemu za “wysokie wyróżnienie”.

W środę szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak złożył wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z gen. Załużnym. Jak powiadomiono, szefowie sił zbrojnych obu państw “omówili obecną sytuację operacyjną na wschodzie i południu Ukrainy, a także rozmawiali na temat potencjalnych scenariuszy dalszego przebiegu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji na to państwo”.

Generałowie poruszyli też kwestię zapotrzebowania armii Ukrainy w zakresie wsparcia logistycznego, “kluczowego dla uzupełniania ukraińskich rezerw i utrzymywania zdolności obronnych”. Rozmawiano również o rozwoju pomocy w obszarze szkoleniowym.

Polska wspiera Ukrainę

.Od początku agresji Rosji na Ukrainę (24.02.2022) Polska wspiera swego wschodniego sąsiada w walce z najeźdźcą. Sytuacja ta stwarza dziejową szansę na na zbudowanie silnej więzi między obydwoma narodami. “Bracia Polacy – tak o nas mówią Ukraińcy od pierwszych dni wybuchu wojny. Często słychać z ust ukraińskich naukowców w kontaktach oficjalnych i prywatnych podziękowania dla Polaków, jak też dla polskich władz za okazaną pomoc. Z przejawami tej wdzięczności można się też spotkać w ankietach wypełnionych przez uchodźców” – pisze na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” prof. Piotr DŁUGOSZ, kierownik Katedry Metodologii Badań Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

“Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polacy na pomoc wydali około 10 mld zł, a państwo polskie 15,9 mld zł. Wartość tej pomocy w tym momencie może już wynosić około 1 proc. PKB. Według analiz Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii największą pomoc w stosunku do swojego PKB zaoferowała Łotwa 0,92 proc. PKB, Estonia 0,85 proc., Polska 0,49 proc. W pomocy wojskowej dla Ukrainy jesteśmy na drugim miejscu po USA“.

.Prof. Piotr DŁUGOSZ podkreśla, że “polska pomoc dla Ukraińców i Ukrainy jest znacząca, na co wskazują badania. Zaangażowanie się w pomoc społeczeństwa, państwa, różnych instytucji i organizacji skutkuje wzrostem sympatii Ukraińców do Polaków. Na podstawie ocen wystawianych przez uchodźców i Ukraińców na Ukrainie, którzy mają bliskich i znajomych w Polsce, jak też w innych krajach, możemy powiedzieć, że Polska zdała egzamin z solidarności i wsparcia swojego brutalnie napadniętego sąsiada. I to jest prawdziwy przejaw solidarności, a nie pusty frazes, który się często pojawia w brukselskiej nomenklaturze”. [LINK]

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 grudnia 2022