Baza organizacji polonijnych za granicą

Baza organizacji polonijnych za granicą

Zaktualizowana baza organizacji polonijnych za granicą została zaprezentowana podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

.Minister Jan Dziedziczak wraz z prezesem Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominikiem Rozkrutem przedstawili najnowszą wersję bazy organizacji i instytucji polskich i polonijnych za granicą, prowadzonej od 2014 r. przez Główny Urząd Statystyczny.

Baza organizacji polonijnych gromadzi najważniejsze informacje o organizacjach polonijnych oraz działalności Polonii i Polaków za granicą. Zbiór oparty jest na danych zebranych w ramach stałego badania “Polacy i Polonia w świecie”. W najnowszej wersji bazy znajduje się prawie 9 tys. podmiotów zlokalizowanych w 115 krajach. Wśród nich jest 3 500 działających na całym świecie polskich i polonijnych stowarzyszeń, fundacji i federacji, prawie 1 000 instytucji edukacyjnych oraz około 800 instytucji kulturalnych/pamiątkowych. Najwięcej podmiotów ujętych w bazie znajduje się na Ukrainie (1131) i w Stanach Zjednoczonych (1041).

Oprócz obecnie funkcjonujących organizacji i instytucji polskich i polonijnych, w prezentowanym zbiorze znajdują się również informacje historyczne o dużym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a także dane o podmiotach takich jak biblioteki, archiwa, muzea, izby pamięci, cmentarze, kościoły, parafie i miejsca pochówku. Najstarszym podmiotem ujętym w bazie jest parafia pw. św. Ignacego Loyoli w Kołomyi (UA), która istnieje od 1353 roku.

Baza danych Głównego Urzędu Statystycznego o polskich organizacjach i instytucjach za granicą dostępna jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej na specjalnie utworzonej stronie internetowej https://polonia.stat.gov.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 lipca 2022
FNS