
Beata Daszyńska-Muzyczka i Rafał Kos. Ambasadorowie Prezydenta RP do zadań specjalnych

Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim wręczył nominacje Ambasadorom – specjalnym przedstawicielom Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do zadań z zakresu polityki zagranicznej. Otrzymali je Beata Daszyńska-Muzyczka i Rafał Kos.
.Ambasador – specjalny przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do zadań z zakresu polityki zagranicznej jest ustanawiany na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 406).
Beata Daszyńska–Muzyczka, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, została Ambasadorem – specjalnym przedstawicielem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw Inicjatywy Trójmorza.
Z kolei Rafał Kos, obecnie Doradca Społeczny Prezydenta RP, został Ambasadorem – specjalnym przedstawicielem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw Rozwijania Międzynarodowej Współpracy Handlowej i Wspierania Polskich Inwestycji za Granicą.
Potencjał Trójmorza
.Nasze kraje kryzys dotknął on w mniejszym stopniu niż resztę UE i prognozuje się, że wyjdziemy z niego szybciej niż reszta Europy – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA.
W tekście zatytułowanym „Trójmorze – wspólna historia, wspólna przyszłość” autorka podkreśla, że „Trójmorze to wielki potencjał. 12 krajów, 30 proc. powierzchni Unii Europejskiej, 25 proc. jej ludności i prawie 20 proc. jej PKB. Niechętni Inicjatywie Trójmorza mówią, że łączą nas tylko historia i geografia. Nas jednak scala znacznie więcej – ogromne ambicje, atrakcyjność dla inwestorów i dynamiczny rozwój. Choć mówią o nas, że ciągle gonimy Zachód, to tak naprawdę w wielu aspektach ten Zachód już prześcignęliśmy”.
„Trójmorze to inicjatywa unikatowa dla tej części Europy. To pierwszy projekt integracyjny, który pochodzi z wewnątrz i którego cel jest długoterminowy. Przez dziesięciolecia o losach regionu decydowały przede wszystkim siły zewnętrzne, które bardziej niż integracją regionu były zainteresowane jego powiązaniem ze sobą – politycznym, gospodarczym i infrastrukturalnym. Dlatego dzisiaj łatwiej jest przemierzać Europę ze wschodu na zachód niż z północy na południe, a handel wewnątrz Trójmorza na tle wymiany z pozostałymi państwami UE jest relatywnie mało znaczący. Wykorzystanie tego potencjału będzie zyskiem dla całej Unii Europejskiej”.
Wszystko co Najważniejsze/ LW