Benjamin Schmid w Filharmonii Narodowej

Zdobywając w 2005 roku Oscara za muzykę do

Wiedeńczyk Benjamin Schmid wystąpi 8 i 9 marca w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Orkiestrę wraz z solistą poprowadzi Andrzej Boreyko. W programie koncertu kompozycje Wagnera, Beethovena, Bacha, Hindemitha.

.Gwiazdą koncertów w Filharmonii będzie wiedeński artysta Benjamin Schmid. Znany jest on ze swojego bogatego repertuaru, na który składa się blisko osiemdziesiąt koncertów skrzypcowych, a także utwory takich kompozytorów, jak Karl Amadeus Hartmann, Friedrich Gulda, Erich Wolfgang Korngold, Wolfgang Muthspiel, Karol Szymanowski, Ermanno Wolf-Ferrari, Witold Lutosławski i Max Reger.

Artysta gra na skrzypcach Stradivariego „ex-Viotti” z 1718 roku, wypożyczonych dzięki uprzejmości Oesterreichische Nationalbank.

Wagner, Beethoven i Bach

.Na początku koncertu zabrzmi Preludium do pierwszego aktu opery „Lohengrin” Richarda Wagnera, której libretto nawiązuje do średniowiecznych legend.

Koncert D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena, monumentalny utwór, określany przez muzykologa Bartłomieja Gembickiego – królem gatunku, to dzieło, które zostanie wykonane również w pierwszej części wieczoru w Filharmonii.

„Kompozycja dość długo czekała na szersze zainteresowanie wśród wykonawców i słuchaczy. Zastanawiano się, jak dalece do chłodnego przyjęcia dzieła mógł przyczynić się sam kompozytor, który niemal do ostatniej chwili wprowadzać miał poprawki” – charakteryzuje utwór Bartłomiej Gembicki.

Pierwsze, uwieńczone sukcesem wykonanie Koncertu D-dur op. 61 odbyło się dopiero po śmierci autora, z udziałem genialnego, dwunastoletniego skrzypka Josepha Joachima. Dyrygował Felix Mendelssohn-Bartholdy.

W części drugiej wieczoru zabrzmi muzyka lipskiego kantora Johanna Sebastiana Bacha. Wykonany zostanie Chorał „Wachet auf, ruft uns die Stimme” BWV 645.

Pod silnym wpływem Bacha pozostawało wielu kompozytorów XX wieku, w tym jego rodak Paul Hindemith.

Trzyczęściowa Symfonia „Mathis der Maler” Paula Hindemitha – włączona później została do opery pod tym samym tytułem.

Bohaterem dzieła, które zostanie wykonane w finale wieczoru w Filharmonii – jest renesansowy malarz Matthias Gruenewald. „Kolejne części cyklu sugestywnie ilustrują sceny uwiecznione na jego słynnym ołtarzu z Isenheim” – zaznacza Gembicki.

Benjamin Schmid – wirtuoz nie tylko muzyki klasycznej

.Benjamin Schmid znany jest też jako wykonawca muzyki jazzowej; m.in. regularnie prezentuje swój program Hommage a Grappelli w wielu prestiżowych salach koncertowych.

Schmid czwarty sezon jest dyrektorem artystycznym szwedzkiej Musica Vitae Chamber Orchestra. W ostatnim czasie skrzypek koncertował z Wiener Symphoniker, Orquesta Sinfonica de RTVE, Orquestra Sinfonica do Porto Casa da Musica, Mozarteumorchester Salzburg.

W 2011 roku w ramach Summer Night Concert w Schoenbrunn prezentował z Wiener Symphoniker – pod batutą Valery’ego Gergieva – Koncert skrzypcowy D-dur op. 6 Niccolo Paganiniego w opracowaniu Fritza Kreislera; wydarzenie było transmitowane do ponad sześćdziesięciu kraów i zarejestrowane w formie albumów CD i DVD przez wytwórnię Deutsche Grammophon.

Dyskografia artysty obejmuje ponad 50 albumów, z których wiele otrzymało liczące się wyróżnienia. Benjamin Schmid jest zwycięzcą Carl Flesch International Violin Competition w 1992 roku w Londynie. Jest profesorem Mozarteum University Salzburg i prowadzi kursy mistrzowskie w Hochschule der Kuenste Bern. Występuje z czołowymi dyrygentami i orkiestrami na całym świecie.

Wprowadzenie do koncertu, autorstwa muzykologa i kulturoznawcy Mariusza Gradowskiego, odbędzie się w piątek 8 marca o godz.18.30 w Sali Kameralnej FN.

Wprowadzenia otwarte są dla posiadaczy biletów i abonamentów na dany koncert (lub jego sobotnie powtórzenie) oraz dla członków Klubu Przyjaciół Filharmonii.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Anna Bernat/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 marca 2024