Berliński Taggespiegel o Polsce i Europie Środkowej zyskujących na znaczeniu

Berliński Taggespiegel o Polsce i Europie Środkowej zyskujących na znaczeniu

Wojna na Ukrainie stopniowo zmieniła równowagę w UE – partnerzy ze Wschodu zyskują na znaczeniu, z Polską na czele. Zwyczajowa dominacja Francji i Niemiec wydaje się maleć – pisze w podsumowaniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa portal berlińskiego dziennika “Tagespiegel”.

Prezydent USA Joe Biden w najbliższy wtorek odwiedzi Polskę, gdzie wygłosi mowę z okazji pierwszej rocznicy wojny w Ukrainie. Biden pominie w swej podróży Paryż i Berlin, a w Warszawie spotka się z krajami Bukaresztańskiej Dziewiątki – sojusznikami tworzącymi wschodnią flankę NATO.

Polski prezydent Andrzej Duda i mieszkańcy Europy Wschodniej wzywają do bardziej energicznego wsparcia dla Ukrainy, tymczasem Olaf Scholz i Emmanuel Macron wahają się – zauważył “Tagesspiegel”.

“To USA, a także Polska i inni sojusznicy na Wschodzie, mogą mieć większy wpływ na cele wojenne – nie wspominając o Wielkiej Brytanii, gdzie prezydent Polski Andrzej Duda zabiegał o poparcie dla wsparcia militarnego dla Ukrainy, zanim przybył do Monachium” – dodał “Tagespiegel”.

Jak zauważyła gazeta, “sojusznicy na Wschodzie, z wyjątkiem Węgier, chcą zwycięstwa Ukrainy. Biden także”. Natomiast Scholz i Macron trzymają się bardziej zachowawczego tonu: “Rosja nie może wygrać, Ukraina nie powinna przegrać”.

Podczas konferencji w Monachium Macron wypowiedział się jednak bardziej stanowczo, niż Scholz.

“Stanowczo potępił agresję Putina, bo Zachód powinien robić więcej, aby Ukraina mogła poprowadzić kontrofensywę i wymusić negocjacje na swoich warunkach. Odrzucił leniwe kompromisy. Europa nie może być naiwna, to nie jest moment na dialog z Rosją” – podkreślił “Tagespiegel”. Scholz powtórzył jedynie to, co mówił już wcześniej – o konieczności wspierania Ukrainy „tak długo i tak szeroko, jak to konieczne” i o unikaniu eskalacji, co wyraża niemieckie lęki.

“Oczywiście wszyscy politycy twierdzili, że zgadzają się z USA. Jednak wydaje się, że Polska jest teraz nieco bliżej Bidena niż Niemcy. Dlatego występuje bardziej pewna siebie” – podsumował berliński Tagespiegel. 

Relacje Polska-Niemcy w czasie wojny z Ukrainą

.Niemcy i Polska dokonywały wielokrotnie w przeszłości różnych wyborów – pisze na łamach “Wszystko co Najważniejsze” prof. Jan Śliwa. W swoim tekście analizuje zarówno naszą przeszłość, jak i aktualne pozycje na geopolitycznej mapie świata. “Ambitne państwa kontynentu (Polska) obawiają się hegemona kontynentalnego, a zwłaszcza wielkiego partnera ze wschodu (Rosji), bo grozi im wpadnięcie w kleszcze. Robią wszystko, by uniemożliwić sojusz wielkich sąsiadów, szukają więc związku z USA. Daje to dwa bloki o sprzecznych interesach” – zauważa prof. Jan Śliwa.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 lutego 2023