Bez pomocy Korei Północnej Rosja nie byłaby w stanie nasilić ataków rakietowych

Korea Północna umożliwiła Rosji nasilenie ataków rakietowych na krytyczną infrastrukturę cywilną w Ukrainie, dostarczając ponad 20 tys. pojemników z amunicją – wynika z opublikowanego w czwartek pierwszego raportu przygotowanego przez wielostronny zespół monitorujący sankcje przeciw Korei Północnej. Pomoc KRLD dla Rosji obejmuje m.in.: rakiety i sprzęt do obrony przeciwlotniczej.
Pomoc KRLD dla Rosji. Jej ofiarami są ukraińscy cywile
.Pomoc KRLD „przyczyniła się do tego, że Moskwa była w stanie nasilić ataki rakietowe na miasta ukraińskie, w tym celowe uderzenia w krytyczną infrastrukturę cywilną” – napisano w raporcie. Podkreślono także, iż Rosja pomogła Korei Północnej udoskonalić rakiety w zamian za dostarczanie danych.
W ramach dwustronnej współpracy wojskowej Korea Północna dostarczyła Rosji 9 mln sztuk pocisków artyleryjskich oraz amunicji do wyrzutni rakietowych. „Korea Północna i Rosja zamierzają, przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości, kontynuować i pogłębiać współpracę wojskową wbrew odnośnym rezolucjom Rady Bezpieczeństwa NZ” – napisano w raporcie.
Rakiety i sprzęt do obrony przeciwlotniczej
.Od momentu, gdy Korea Północna zaczęła Rosji dostarczać amunicję, przekazała jej co najmniej 100 rakiet balistycznych, artylerię samobieżną oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe dalekiego zasięgu, a także amunicję do nich. Rosja ze swej strony „wspierała północnokoreański program produkcji rakiet balistycznych, dostarczając dane(…) które umożliwiły poprawienie ich nakierowywania”.
Moskwa przekazała też KRLD sprzęt do obrony przeciwlotniczej wraz z rakietami, a także systemy walki elektronicznej. Korea Północna i Rosja potwierdziły w kwietniu, że KRLD w ramach partnerstwa strategicznego wysłała żołnierzy, by walczyli po stronie Rosji w wojnie na Ukrainie. Wielostronny zespół monitorujący sankcje przeciw Kore Północnej składa się z przedstawicieli 11 państw, w tym USA, Korei Południowej, Francji, Niemiec i Japonii.
Program nuklearny Korei Północnej
.Na temat północnokoreańskiego programu nuklearnego oraz prowadzonych przez Pjongjang testów rakiet międzykontynentalnych na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Agnieszka PAWNIK w tekście “Korea Północna. Kwiecień – najbardziej niebezpieczny miesiąc roku“.
“Po marcowym teście nuklearnym z 2013 r. państwo to oficjalnie przywróciło program jądrowy, którego zamknięcie miało związek z klęską rozmów sześciostronnych. Wywołało to znaczące reakcje na arenie międzynarodowej, łącznie z ewakuacją ambasad wielu krajów oraz ogłoszeniem stanu wojny z Koreą Południową. Równo rok później Korea Północna ogłosiła testy rakiet balistycznych nowego typu. W kwietniu 2016 r. podjęto nieudaną próbę wystrzelenia pocisku Musudan. Nasilenie działań prowokacyjnych wiosną ma związek z polityką wewnętrzną oraz obchodami najważniejszego święta narodowego w KRLD”.
“Nieudana próba wystrzelenia pocisku o zasięgu międzykontynentalnym 15 kwietnia 2017 r. mogła trochę ostudzić zapał przedstawicieli reżimu północnokoreańskiego, zwłaszcza że to już kolejny rok z rzędu, kiedy starano się zaprezentować działanie tej broni. Jednak próba ta dowodzi, że trwają prace nad rakietami, które będą w stanie dotrzeć do Europy i USA”.
.”Trudno prognozować, co stanie się na Półwyspie Koreańskim. Chiny i USA zacieśniają więzy, co widać m.in. po przebiegu ostatniej wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Kalifornii. Amerykańska dyplomacja chciałaby obarczyć Pekin misją uspokojenia nastrojów w regionie. Czy uda się to w sytuacji, kiedy znaczna część chińskich banków prowadzi interesy z północnokoreańskim reżimem, wbrew oficjalnie obowiązującym sankcjom?” – pisze Agnieszka PAWNIK.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/agnieszka-pawnik-korea-polnocna-kwiecien-najbardziej-niebezpieczny-miesiac-roku/
PAP/MJ