Bezgłośna modlitwa w pobliżu szpitali i klinik aborcyjnych przestępstwem w Wielkiej Brytanii

Od czwartku wokół szpitali i klinik wykonujących aborcje w Anglii i Walii obowiązują strefy ochronne, w których zabronione jest

Od czwartku wokół szpitali i klinik wykonujących aborcje w Anglii i Walii obowiązują strefy ochronne, w których zabronione jest „celowe lub lekkomyślne” wpływanie na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży lub blokowanie dostępu do takiego zabiegu. Za przestępstwo może być uznana nawet modlitwa – podał Reuters.

„Strefy bezpiecznego dostępu” wokół szpitali i klinik aborcyjnych w Wielkiej Brytanii. Modlitwa może być uznana za przestępstwo

.Brytyjskie MSW ogłosiło w komunikacie, że „strefy bezpiecznego dostępu”, zwane przez media „strefami buforowymi”, będą się rozciągały w promieniu 150 metrów wokół klinik, by zapewnić ich personelowi oraz kobietom korzystającym z ich usług lepszą ochronę przed nękaniem.

Policja i prokuratura będzie badać każdą sprawę indywidualnie, ale według Reutera za naruszenie przepisów może zostać uznane rozdawanie antyaborcyjnych ulotek, manifestowanie sprzeciwu wobec prawa do aborcji i wykrzykiwanie w stronę osób poddających się takim zabiegom.

Modlitwa, nawet bezgłośna, oraz czuwania na terenie strefy mogą również zostać uznane za przestępstwo, a osoby uznane za winne będą karane grzywnami – podał Reuters.

„Obrzydliwa jest możliwość, aby jakakolwiek kobieta czuła się zagrożona lub nękana z powodu korzystania ze usług medycznych, w tym klinik aborcyjnych. To kończy się dziś” – oświadczyła parlamentarna podsekretarz stanu ds. ochrony i przemocy wobec kobiet i dziewcząt Jess Phillips.

Przepisy w Wielkiej Brytanii

.Większość aborcji w Anglii, Walii i Szkocji przeprowadzanych jest przed 24. tygodniem ciąży. Po tym terminie dopuszczone są w bardzo niewielu przypadkach, w tym w sytuacji zagrożenia życia kobiety lub poważnych anomalii płodu.

Przepisy o strefach ochronnych zostały wstępnie przyjęte przez parlament w ubiegłym roku.

Podobne przepisy wprowadzono już w Irlandii Północnej pod koniec ubiegłego roku, a w Szkocji we wrześniu br. – informowała stacja BBC.

Ageizm i „ideologia rozpaczy”

.„Wybór Ogrodu Różanego na miejsce pierwszego wystąpienia sir Keira Starmera, nowego szefa brytyjskiego rządu, nie był przypadkowy. Premier stanął w destrukcyjnym cieniu »afery imprezowej« oraz Dominica Cummingsa i jego nieszczęsnej konferencji prasowej, na której ów próbował wytłumaczyć się z wycieczki do Barnard Castle” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Stephen RAND, CEO i założyciel TheArticle.

„Ogród Różany niesie ze sobą także dziedzictwo rządu koalicyjnego Camerona i Clegga, który wprowadził Wielką Brytanię w politykę »oszczędności«. Nie wiązała się ona jedynie z działaniami fiskalnymi, ale stanowiła szeroką ramę ideologiczną, która miała usprawiedliwiać drastyczne cięcia w usługach publicznych, przypisując problemy finansowe kraju rozrzutności i złemu zarządzaniu poprzednich parlamentów. (…) Następnie sir Keir Starmer wydawał się gotowy do wprowadzenia nowej ideologii – innej, ale równie niepokojącej. Nazwijmy ją »ideologią rozpaczy«. W swoim przemówieniu nakreślił ponury obraz Wielkiej Brytanii, wykraczający poza kwestie ekonomiczne i obejmujący niemal każdy aspekt życia. Jest to obraz nie tylko złego zarządzania finansami, ale także upadku społecznego: od populistycznych zamieszek, przez chaos finansowy, po krytyczną sytuację w usługach publicznych, zwłaszcza w zakresie porządku publicznego i więziennictwa” – pisze Stephen RAND.

Jego zdaniem „nawet »ideologia rozpaczy« może być skutecznym narzędziem tymczasowej mobilizacji poparcia dla trudnych reform. Jednak bez wizji opartej na nadziei strategia ta na dłuższą metę grozi pogłębieniem rozczarowania społeczeństwa. Narracja Davida Camerona o »zepsutej Wielkiej Brytanii« miała być wstępem do odnowy, ale kiedy obiecane światło się nie pojawiło, ta sama narracja stała się samospełniającą się przepowiednią. Premier Starmer ryzykuje wpadnięcie w tę samą pułapką – może tak bardzo skupić się na mroku, że zapomni pokazać ludziom światełko w tunelu”.

Refleksja Stephena RANDA na temat sytuacji w Wielkiej Brytanii dostępna jest na łamach „Wszystko co Najważniejsze”:

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/sn

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 października 2024