Bezrobocie w Chinach osiąga rekordowy poziom wśród młodzieży

Bezrobocie w Chinach

Bezrobocie w Chinach osiąga rekordowy poziom wśród młodzieży. Ponad 19 procent Chińczyków poniżej 25 roku życia było bezrobotnych w czerwcu 2022 roku, co jest rekordowym wynikiem.

.Prawie co piąta młoda osoba poszukująca pracy była bezrobotna w czerwcu tego roku. Bezrobocie w Chinach wśród młodzieży osiągnęło rekordowy poziom 19,3 procent – wynika z oficjalnych danych chińskiego Narodowego Biura Statystycznego. Był to gwałtowny wzrost z 18,4 procent w maju i oznaczał wzrost rok do roku o 25 procent. Bezrobocie rośnie w czasie, gdy gospodarka Chin w drugim kwartale 2022 roku wzrosła zaledwie o 0,4 procent rok do roku.

Jest to w dużej mierze wynik strategii Pekinu „Zero-Covid”, która wymusiła blokady na dużą skalę w Szanghaju i innych dużych miastach.

W maju bezrobocie wśród osób w wieku od 16 do 24 lat wyniosło w Chinach 18,4 procent (w porównaniu z 5,9 procentami dla całej siły roboczej, która to liczba nie obejmuje w pełni 300 milionów wiejskich pracowników migrujących). Był to już rekord, odkąd Narodowe Biuro Statystyczne zaczęło publikować ten miesięczny wskaźnik w 2018 roku.

Co prawda chińskie Narodowe Biuro Statystyczne (NBS) podkreślało wcześniej, że nowi absolwenci zwykle prowadzą do wzrostu stopy bezrobocia w czerwcu i lipcu każdego roku, ale od października stopa bezrobocia wśród młodzieży notuje stały wzrost. Tym razem dodatkowa liczba 10,76 mln absolwentów uczelni wyższych na pogrążony już w kryzysie rynek pracy doprowadziła do kolejnego rekordu.

Dla porównania: W czerwcu w Stanach Zjednoczonych stopa bezrobocia wśród młodzieży w tej samej grupie wiekowej wynosiła 8,1 procent. W maju w Unii Europejskiej stopa bezrobocia wśród młodzieży wyniosła 13,3 procent. W Japonii stopa w maju wyniosła 3,8 procent.

Sytuacji nie poprawiło znacznie złagodzenie polityki „zero-COVID”. Po dwóch miesiącach blokad zakończonych wraz z początkiem czerwca, stopa bezrobocia w Szanghaju wynosząca w tym miesiącu 7 procent pozostała znacznie wyższa od średniej krajowej wynoszącej 5,5 procent.

Oprac. MKr
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 lipca 2022