Odwrotność Walentynek w Japonii – Biały Dzień

Odwrotność Walentynek w Japonii – Biały Dzień

Na Zachodzie Walentynki kojarzą się przede wszystkim ze świętem par. W Japonii jest inaczej – w lutym Japonki wręczają mężczyznom czekoladki, a w zamian oni odwdzięczają się 14 marca – w Biały Dzień.

Biały Dzień

.Japończycy zaczęli obchodzić Walentynki w latach 30-tych XX wieku. Wpisały się one w tzw. kulturę kohukaku, czyli zwyczaj wyznania sobie uczuć, który poprzedza rozpoczęcie randkowania. Nazwa „Biały Dzień” kojarzy się z białą czekoladą i piankami, które od lat 70-tych są reklamowane jako odwdzięczenie się za prezent otrzymany 14 lutego. Od tamtej pory obydwa zwyczaje pozostają dźwignią japońskiej branży słodyczy, na które co roku Japończycy wydają więcej niż miliard dolarów.

Warto jednak mieć na względzie, że wielu japońskich mężczyzn otrzymuje tzw. giri choco (義理チョコ), „obowiązkową czekoladę”, czyli tanie słodycze dawane z poczucia obowiązku współpracownikom, znajomym i szefom. Szczęśliwcy, którzy dostają honmei-choco (本命チョコ), „czekoladę prawdziwej miłości”, obdarowują kobiety nie tylko czekoladą, ale także kwiatami, biżuterią i ubraniami.

Przestrzeganie zasad

.Dalszych zasad jest więcej. Tradycyjnie 14 marca mężczyźni powinni wydać 3 razy więcej pieniędzy w ramach rewanżu za prezent otrzymany w czasie Walentynek. Aby odpłacić się za jedną, tanią, „obowiązkową czekoladę”, trzeba wydać ok. 1,500 jenów, czyli ok. 45 zł. Wydatki szybko się jednak sumują.

Obydwa święta budzą w Japonii wiele emocji. Coraz więcej kobiet buntuje się przeciwko przymusowemu obdarowywaniu czekoladą kolegów z pracy. Inne własnoręcznie przygotowują czekoladki i coraz częściej wymagają tego samego od swoich partnerów.

Im mniej kobiet decyduje się dać komuś czekoladki 14 lutego, tym mniej prezentów trzeba kupić miesiąc później. Japońskie Stowarzyszenie Świąt podaje, że w 2020 roku wydatki w okolicy Białego Dnia spadły do 49 miliardów jenów. To o 10 miliardów mniej w porównaniu z danymi z 2017 roku.

Poczucie obowiązku

.Raz na jakiś czas Biały Dzień powraca także w japońskich mediach w innych odsłonach. W 2015 roku, 43-letnia mieszkanka Sakai w prefekturze Osaka, została aresztowana po próbie morderstwa swojego męża. Przekazała policji, że zapomniał o prezencie z okazji Białego Dnia. Z kolei w 2018 roku producent luksusowej czekolady Godiva poprosił Japonki, żeby nie kupowały czekolady z „poczucia obowiązku, lecz aby wyrazić prawdziwe, głębokie uczucia”. To wywołało ogromną falę komentarzy i żartów, bo ceny czekolad Godiva nie sprzyjają kupowaniu ich jako giri choco.

Chociaż popularność obydwu zwyczajów w Japonii spada, Biały Dzień jest obecnie obchodzony także w innych krajach regionu, w tym Chinach, Korei Południowej, na Tajwanie i w Wietnamie.

Oprac. Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 marca 2023