Bilety do francuskich zabytków droższe dla zagranicznych turystów
Francuskie ministerstwo kultury poprosiło Luwr, pałac w Wersalu i muzeum Orsay o to, aby te podwyższyły ceny za bilety do francuskich zabytków.
Bilety do francuskich zabytków zdrożeją?
.Jak zadeklarowała francuska minister kultury, Rachida Dati, ministerstwo będzie poszukiwać „innowacyjnych rozwiązań”, aby dofinansowywać francuskie dziedzictwo i kulturę. Jednym z nich miałoby być wprowadzenie dodatkowych opłat za zwiedzanie francuskich zabytków dla turystów z zagranicy. „Nie możemy chronić francuskiego dziedzictwa, jeśli nie będziemy go utrzymywać. Posiadamy wyjątkowe dziedzictwo, które przyciąga zwiedzających z całego świata. Normalne wydaje mi się zatem, że turyści z całego świata będą bardziej dzielić z nami koszty renowacji i utrzymania. Dlaczego zwiedzający Luwr, mieszkający w regionie paryskim, miałby płacić tyle samo co odwiedzający z Brazylii czy Chin, który jest tu raz w życiu?” – powiedziała Rachida Dati w wywiadzie dla „Le Figaro”.
Jak podaje francuski dziennik, minister kultury miała poprosić Luwr (którego 68 proc. zwiedzających stanowią obcokrajowcy), muzeum Orsay (57 proc. zagranicznych odwiedzających) i zamek w Wersalu (77 proc. zagranicznych odwiedzających) o „prace nad tą hipotezą”.
Luwr, odwiedzany przez 8,6 mln osób rocznie, z czego 68 proc. stanowią turyści z zagranicy (w tym 11 proc. to Amerykanie, 6,4 proc. – Włosi i 2,3 proc. – Chińczycy), nie podał publicznie informacji o ewentualnym wzroście cen biletów dla obcokrajowców. Na początku 2024 r. ceny biletów do paryskiego muzeum dla wszystkich odwiedzających wzrosły o 30 proc. (z 17 do 22 euro). Powodem zmiany cen biletów miał być wzrost kosztów energii – zgodnie z danymi Luwru otwarte muzeum kosztuje 630 000 euro dziennie (w 2017 r. koszty wynosiły 493 000 euro dziennie). Ewentualne podniesienie cen biletów dla obcokrajowców miałoby pozwolić na przeprowadzenie prac renowacyjnych paryskiego muzeum, których nie pokryje budżet państwa – utworzenie dodatkowego wejścia i nowych sal w podziemiach.
Bilety dla turystów zagranicznych w Wersalu
.Ceny biletów dla turystów zagranicznych najprawdopodobniej nie wzrosną w Wersalu. Bilety do pałacu, który najliczniej odwiedzają turyści ze Stanów Zjednoczonych i Chin, najczęściej rezerwowane są przez stronę internetową, gdzie weryfikacja narodowości odwiedzającego może być skomplikowana.
Ewentualne wprowadzenie wyższych cen biletów do francuskich zabytków dla zagranicznych turystów wywołuje sprzeciw niektórych związków zawodowych pracowników muzeów, którzy nie chcą „zmienić się w funkcjonariuszy policji, kontrolujących paszporty”. W przypadku specjalnej taryfikacji dla obcokrajowców w Luwrze, muzeum Orsay czy pałacu w Wersalu wątpliwości budzi również możliwość podwyższenia cen w innych najczęściej odwiedzanych obiektach francuskiego dziedzictwa, jak Mont-Saint-Michel, Sainte-Chapelle czy Łuk Triumfalny. Obawy wywołuje możliwość zniechęcenia zagranicznych turystów wysokimi cenami.
Zdaniem Françoise Benhamou, specjalistki ds. gospodarki kulturalnej, „z im dalszego kraju przyjeżdża odwiedzający, tym mniej prawdopodobne jest, że z powodu cen zrezygnuje z odwiedzenia wielkiego muzeum, o którym marzył”, zatem ewentualne podwyższenie cen biletów powinno zostać wprowadzone jedynie testowo i dla turystów spoza Europy.
Październik w Paryżu
.Na temat tego co jest najbardziej warte zobaczenia w Paryżu w październiku,, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisze Julia DELANNE w tekście „Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2024„.
„Chefs-d’œuvre de la Galerie Borghèse – Na wystawie czasowej w Musée Jacquemart-André prezentowane są dzieła pochodzące z Galerii Borghese w Rzymie. Można zobaczyć obrazy najważniejszych przedstawicieli malarstwa renesansowego i barokowego: Caravaggia, Botticellego, Rafaela, Tycjana czy Rubensa, ale także mniej znanych artystów, jak Annibale Carracci, Guido Reni czy Jacopo Bassano”.
„Les Fleurs d’Yves Saint Laurent – W Musée Yves Saint Laurent trwa wystawa poświęcona motywowi kwiatów w projektach Yves Saint Laurent. Prezentowane są szkice, stroje oraz akcesoria, do których stworzenia francuski projektant czerpał inspirację z kwiatów. Eksponaty – od sukienki z kolekcji wiosennej 1962 po projekty z 2001 r. – prezentowane są obok dzieł sztuki współczesnej oraz fragmentów powieści Marcela Prousta, który był jednym z ulubionych pisarzy Yves’a Saint Laurenta”.
.”Surréalisme. L’exposition du centenaire – W Centre Pompidou trwa wielka wystawa poświęcona surrealizmowi, z okazji 100-lecia powstania tego kierunku w sztuce. Zwiedzający mogą zobaczyć niemal 500 eksponatów, w tym dzieła takich artystów, jak Salvador Dalí, René Magritte, Giorgio de Chirico, Dora Maar, Toyen czy Joan Miró. Niektóre obrazy surrealistów prezentowane są obok dzieł późniejszych artystów, dla których stanowiły inspirację. Część wystawy przedstawia również powiązania między obrazami surrealistów a literaturą”.
Julia Delanne
Paryż