Bill Gates spotkał się z Xi Jinpingiem w Chinach

Bill Gates

Podczas spotkania z miliarderem i filantropem Billem Gatesem w piątek w Pekinie przywódca Chin Xi Jinping wyraził nadzieję na kontynuowanie przyjaźni i prowadzenie wspólnych działań korzystnych dla Chin i USA – podała agencja Reutera. Bill Gates po raz ostatni odwiedził Chiny w 2019 r., kiedy to spotkał się z żoną Xi, Peng Liyuan, aby omówić pracę swojej fundacji w zakresie zapobiegania AIDS.

.”Często powtarzam, że fundamentem stosunków chińsko-amerykańskich są ludzie, a my zawsze spoglądaliśmy na Amerykanów z nadzieją, że przyjaźń między narodami będzie kontynuowana” – mówił Xi do Gatesa w nagraniu opublikowanym przez rządową telewizję CCTV.

Bill Gates w Chinach

.Bill Gates został przyjęty w roli współzałożyciela Fundacji Billa i Melindy Gatesów – podkreślają chińskie media. Jego fundacja ogłosiła w czwartek przekazanie 50 mln dolarów (203 mln zł) na wsparcie wysiłków w walce z malarią i gruźlicą oraz opracowywanie leków przez instytut Global Health Drug Discovery Institute założony przez Gatesów przy współpracy z pekińskim Uniwersytetem Tsinghua.

W nocie chińskiego MSZ ze spotkania napisano, że Xi wyraził uznanie dla Gatesa i jego organizacji za długoterminowe zaangażowanie w promowanie na świecie redukcji ubóstwa, zdrowia, rozwoju i filantropii. „W obecnej sytuacji na świecie możemy prowadzić różne działania korzystne dla naszych dwóch krajów i ludzi, działania, które przynoszą korzyści całej ludzkości” – powiedział Xi.

Stabilizacja relacji chińsko-amerykańskich?

.Wizyta Gatesa poprzedza długo odkładaną wizytę sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Chinach, która ma na celu ustabilizowanie stosunków między dwiema największymi gospodarkami świata i strategicznymi rywalami.

Podczas spotkania z Gatesem, w którym wzięli udział szefowie chińskiej dyplomacji Wang Yi i Qin Gang, Xi powiedział też, że Chiny nie będą „podążać starą ścieżką silnego państwa dążącego do hegemonii”, ale będą „współpracować z innymi krajami w celu osiągnięcia wspólnego rozwoju” – napisano w nocie na stronach chińskiego MSZ. Chiny często oskarżają Stany Zjednoczone o dążenie do hegemonii. Bill Gates po raz ostatni odwiedził Chiny w 2019 r., kiedy to spotkał się z żoną Xi, Peng Liyuan, aby omówić pracę swojej fundacji w zakresie zapobiegania AIDS.

Wizyty amerykańskich miliarderów w Chinach

.W tym roku do Chin przyjechali między innymi szef Tesli Elon Musk, dyrektor generalny Apple Tim Cook czy prezes JP Morgan Jamie Dimon. Chociaż odbyli spotkania z wyższymi rangą chińskimi urzędnikami, nie spotkali się z Xi. W ostatnich latach tylko garstka biznesmenów została przyjęta osobiście przez Xi, w tym szef Apple’a Tim Cook i szef Amazona Jeff Bezos.

Globalna oś Państwa Środka

.Na temat nowej konfrontacyjnej polityki zagranicznej Chin, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jagannath P. PANDA w tekście “Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu“. Autor przypomina w nim, iż jednym z głównych celów jakie przewodniczący Xi Jinping postawił dla Chin na najbliższe dekady jest pełne zjednoczenie Tajwanu z Chinami kontynentalnymi.

“Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat”.

”Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi”.

.”W tym kontekście dążenie Chin do zjednoczenia globalnego Południa poprzez środki takie jak Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW) – które mają na celu przeciwdziałanie zainicjowanej przez USA „ekskluzywnej kliki” (np. Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa, w skrócie zwanego „Quad”) i „kolorowej rewolucji”, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku – będzie wspierać wysiłki Xi zmierzające do obalenia istniejącego porządku, jak to zostało przedstawione we wspólnym oświadczeniu Rosji i Chin na początku tego roku” – pisze Jagannath P. PANDA.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 czerwca 2023