Bill Gates wsparł Uniwersytet Warszawski kwotą 813 tys. dolarów

Bill Gates wsparł Uniwersytet Warszawski kwotą 813 tys. dolarów

Dofinansowanie w wysokości ponad 813 tys. dolarów z Fundacji Billa i Melindy Gatesów otrzymali na dalszy rozwój autorskiej technologii modyfikacji mRNA badacze ze spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics – przekazało w środę biuro prasowe Uniwersytetu Warszawskiego.

.ExploRNA Therapeutics jest spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Została założona w 2019 roku przez prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joannę Kowalską i Marka Baranowskiego z UW, we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Jakubem Gołąbem i prof. Dominiką Nowis.

Fundacja Billa i Melindy Gates dla Uniwersytetu Warszawskiego

.Dofinansowanie w wysokości ponad 813 tys. dolarów z Fundacji Billa i Melindy Gatesów ma być wykorzystane do weryfikacji opracowanej przez badaczy technologii polegającej na modyfikacji końca 5’ mRNA pod kątem jej zastosowań w leczeniu m.in. chorób wirusowych i nowotworowych.

“Przyznanie grantu świadczy o tym, że jako spółka spin-off z Polski zostaliśmy zauważeni przez globalną organizację i nasze dotychczasowe wyniki zostały docenione” – powiedział cytowany w komunikacie UW prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, prezes spółki ExploRNA Therapeutics. Wyraził nadzieję, że jest to pierwszy krok do tego, aby ta technologia modyfikacji mRNA mogła zostać użyta w terapiach mRNA. Podano, że projekt realizowany we współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gatesów będzie trwał 14 miesięcy. W ramach grantu ExploRNA Therapeutics będzie współpracować z kanadyjską firmą Acuitas, która specjalizuje się w produkcji systemów dostarczania leków zawierających kwasy nukleinowe na bazie nanocząstek lipidowych. Dzięki nim – jak podało UW – szczepionki są w stanie wniknąć do komórek organizmu.

Celem spółki jest badanie skuteczności terapeutycznej nowych rozwiązań dotyczących modyfikowanego mRNA i wdrażanie ich w leczeniu. “Technologia modyfikacji mRNA opracowana przez badaczy pozwala zmniejszyć dawkę mRNA w szczepionce, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie skutków ubocznych terapii oraz obniżenie kosztów wytworzenia szczepionki” – poinformował UW.

To może być ostatnia pandemia – przekonuje Bill Gates

.”Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 była strasznym doświadczeniem. Zwiększyła nierówności zdrowotne między bogatymi i biednymi. Przeżycie zależało częściowo od dochodów, rasy i dzielnicy, w której się mieszkało. Powinniśmy więc wykorzystać to wydarzenie do stworzenia świata, w którym każdy ma szansę na zdrowe i szczęśliwe życie, a także na życie wolne od strachu przed kolejnym COVID-19″ – przekonuje Bill Gates w tekście publikowanym przez “Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

“Uważam, że powinniśmy stworzyć coś, co nazywam zespołem ds. zarazków – Global Epidemic Response and Mobilization (GERM). Ta grupa pracowałaby w pełnym wymiarze godzin. Jej jedynym priorytetem powinno być zapobieganie pandemii. W jej skład wchodziliby specjaliści z wielu różnych dziedzin: epidemiolodzy, naukowcy zajmujący się danymi, eksperci od logistyki. I nie obejmowałoby to tylko wiedzy naukowej i medycznej; powinni oni również posiadać umiejętności komunikacyjne i dyplomatyczne. Koszt tego zespołu byłby znaczny: utrzymanie 3 tys. osób to ponad miliard dolarów rocznie. Misją GERM powinno być opanowanie ognisk choroby, zanim przerodzą się w pandemię.

Prace zespołu GERM byłyby koordynowane przez WHO. Naukowcy byliby obecni w wielu częściach świata, stacjonując w agencjach zdrowia publicznego i ściśle współpracując z zespołami krajowymi w zależności od poziomu dochodów. W krajach o niższych dochodach byłoby ich więcej. I podobnie jak strażacy, zespół GERM przeprowadzałby ćwiczenia” – zauważa Bill Gates.

PAP/Szymon Zdziebłowski/WszystkoCoNajważniejsze/AJ
Ryc. Fabien Clairefond dla “Wszystko co Najważniejsze”

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 stycznia 2023