Biskup Artur Ważny mianowany ordynariuszem w diecezji sosnowieckiej
Papież Franciszek mianował 23 kwietnia nowego ordynariusza diecezji sosnowieckiej, słynącej ze skandali obyczajowych. Został nim bp Artur Ważny z Tarnowa chwalony jako znakomity duszpasterz.
Kim jest bp Artur Ważny?
.Bp Artur Ważny dotychczas pełnił funkcję biskupa pomocniczego w diecezji tarnowskiej. Teraz ma trafić do Sosnowca, gdzie wcześniejszy ordynariusz podał się do dymisji a decyzje od tamtego czasu podejmował w trybie zastępczym abp Adrian Galbas z Katowic.
Nowy ordynariusz diecezji sosnowieckiej ma 58 lat i pochodzi z Rzeszowa. Od kilkunastu lat bp Artur Ważny zaangażowany jest w Domowy Kościół (gałąź małżeńską ruchu Świato-Życie) oraz Spotkania Małżeńskie. Jest także współzałożycielem i pierwszym duszpasterzem wspólnoty małżeństw niepłodnych w Krakowie oraz Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w Tarnowie. Ponadto przez kilkanaście lat uczestniczył w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus”. Zorganizował także i prowadził pierwsze duszpasterstwo związków niesakramentalnych w diecezji tarnowskiej.
Święcenia biskupie przyjął w Tarnowie w 2020 r. Jest autorem kilku książek: „Głębinowi, ale nie denni”, „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga”, „Warsztat św. Józefa”, „Z Maryją poznawać Chrystusa”, „Droga dla grzeszników i świętych”, „Szczęście ma Imię i Oblicze”, „W komunii z Bogiem”, „Chrystus naszą Paschą”, „Błogosławieni czystego serca”.
Diecezja sosnowiecka – trudny teren dla nowego biskupa
W reakcji na ogłoszoną decyzję papieża Franciszka o przeniesieniu go do Sosnowca powiedział, że „nie może się doczekać spotkania z nowymi diecezjanami”. – Liczę na ludzi świeckich. Znam kilka rodzin z diecezji sosnowieckiej i wspólnot, które są mi bliskie. Myślę, że razem będziemy podejmować dzieło ewangelizacji – przyznał w rozmowie z KAI.
Diecezja sosnowiecka, którą będzie teraz zarządzał bp Artur Ważny jest trudnym polem do działalności nowego ordynariusza: od kilku lat daje się stamtąd usłyszeć o wielu skandalach obyczajowych z udziałem duchowieństwa. To tam jeden z księży zabił z rewolweru diakona, po czym popełnił samobójstwo i to tam wydarzyła się głośna impreza homoseksualna z udziałem księży, w czasie której zmarł jeden z jej uczestników. Ze sprawami miało związek odwołanie przez papieża dotychczasowego biskupa tego miejsca Grzegorza Kaszaka.
„Mam nadzieję, że nominacja bp. Ważnego rozpoczyna serię dobrych nominacji St. Apostolskiej dla Kościoła w Polsce, a niebawem będą kolejne. Sądzę, że bp Ważny da radę wyczyścić to bagno, jakie opanowało diecezję sosnowiecką. Człowiek głębokiej wiary, odważny i świetny duszpasterz” – skomentował na x.com prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.
Kryzys w Kościele motorem do działania
.Kryzys, także ten obserwowany dziś w Kościele także w Polsce, może być dobrym motywatorem do działania – przekonywał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” o. Antonio SPADARO, konsultor Papieskiej Rady ds. Kultury, powołując się na intuicję samego papieża Franciszka. „Franciszek ma ewangeliczną, dialektyczną wizję historii: to tak, jakby mówił, że jeśli nie ma kryzysu, to nie ma życia. W tym sensie kryzys budzi nadzieję. Stąd jego przesłanie: w czasach kryzysu trzeba być realistą, a „odczytywanie rzeczywistości bez nadziei nie może być nazwane realistycznym. Nadzieja daje naszym analizom to, czego tak często nie są w stanie dostrzec nasze krótkowzroczne spojrzenia” – pisze o. SPADARO. Podkreśla, że Franciszek definiuje Kościół jako „Ciało wiecznie znajdujące się w kryzysie”, w którym nowość „kiełkuje ze starego i czyni je zawsze owocnym”, nie sprzeciwiając się mu. „Kryzys nie zostanie rozwiązany poprzez naszywanie nowych łat na stare ubrania. Dlatego musimy przeżywać kryzys jako czas łaski: jest to ruch, który stanowi część podróży. Z drugiej strony konflikt jest wędrówką bez celu: to pozostawanie w labiryncie i marnowanie energii. Papież, mówiąc o sobie, zakończył w ten sposób swoje przemówienie do Kurii: „Proszę was, zawsze za mnie się módlcie, abym miał odwagę pozostawać w kryzysie” – cytuje Franciszka.
ad/WszystkocoNajważniejsze