Bitwa pod Grunwaldem 15 lipca 2023 z problemami

W najnowszej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena zastąpi dubler. Odtwarzający od lat tę postać rekonstruktor nie będzie mógł wystąpić z powodu kłopotów zdrowotnych. „Ale bitwa się odbędzie, czekamy na wszystkich” – tłumaczą i zapraszają organizatorzy.

Bitwa pod Grunwaldem – inscenizacja

.W tym roku – zgodnie z prawdą historyczną – inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 15 lipca. Reżyser inscenizacji Krzysztof Górecki powiedział, że podobnie jak w latach przed pandemią na polu walki będzie można oglądać ok. 1200-1300 rekonstruktorów historycznych wcielających się w role średniowiecznych rycerzy wojsk polskich oraz zakonnych i sprzymierzonych obu stron.

Niestety, w tym roku z powodu kłopotów zdrowotnych w rolę Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena nie wcieli się Jarosław Struczyński, który od lat wciela się w tę postać.

„To smutna wiadomość, nasz mistrz złamał nogę. Ale nie zmienia to nic w przebiegu imprezy, zapraszamy na rekonstrukcję” – powiedział dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej.

„To jest lekcja historii, więc Krzyżacy muszą przegrać” – powiedział Górecki i dodał, że w kwestii przebiegu bitwy „nic się nie zmieni, bo zmienić się nie może”.

„A co się tyczy zdrowia Wielkiego Mistrza, to zastąpi go w tym roku dubler. Jarosław Struczyński niezmiennie jest Wielkim Mistrzem, ale nawet najwięksi aktorzy czasem mają dublerów i to jest normalna sprawa. Wielki Mistrz będzie, Wielki Mistrz polegnie” – zapowiedział Górecki. Dodał, że „oficjalna wersja dotycząca zdrowia Wielkiego Mistrza jest taka, że złamał sobie nogę spadając z rusztowania, na które się wspinał chcąc wsiaść na konia”. 

„A ponieważ dziad Wielkiego Mistrza był zakonnikiem, ojciec Wielkiego Mistrza był zakonnikiem i syn Wielkiego Mistrza był zakonnikiem, dlatego dublerem będzie zięć Jarka, Przemysław Jabłoński” – powiedział żartując Górecki – w rzeczywistości Wielcy Mistrzowie nie mieli rodzin, obowiązywał ich celibat. 

Dla miłośników średniowiecza

.Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku jest największą tego typu imprezą plenerową w Polsce. Miłośnicy średniowiecza, członkowie bractw rycerskich z Polski i Europy już kilka dni przed bitwą rozbijają obozy, w których żyją tak, jak w średniowieczu. W tym roku chęć obozowania zgłosiło ponad 3 tys. osób.

Imprezy związane z obchodami rocznicy największej średniowiecznej bitwy rozpoczną się już w środę 12 lipca od turnieju łuczniczego. Przewidziano także Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, Mistrzostwa Polski Miecza Długiego, warsztaty chorału gregoriańskiego, Mistrzostwa Polski w Szachach Historycznych wg XIV-wiecznych traktatów. W sobotę o godz. 12.30 odbędzie się Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym, a o godz. 14 rekonstruktorzy wyjdą na pole bitwy. Sama inscenizacja bitwy rozpocznie się o godz. 15 i potrwa około godziny.

Imprezy odbywające się w ramach Dni Grunwaldu są bezpłatne.

Etos rycerski

.„Człowiek rycerski” jest elementem polskiej tożsamości, polskiej tradycji, kultury i dumy – pisze Adam TALAROWSKI.

W tekście pod tytułem „Etos rycerski w Polsce”, który czytamy na łamach „Wszystko co Najważniejsze” podkreśla, że „etos rycerski współtworzył więc aktualne dla nas do dziś ramy, w których myślimy o świecie wartości i relacji międzyludzkich, nie tylko zresztą tych związanych z walką czy służbą wojskową”.

PAP/ Joanna Kiewisz-Wojciechowska/ Wszystko co Najważniejsze/ LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 czerwca 2023