Blockchain przyszłością globalnych łańcuchów dostaw według Światowego Forum Ekonomicznego.

TSF Jazz Radio


Blockchain przyszłością globalnych łańcuchów dostaw według Światowego Forum Ekonomicznego.

2Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 unaocznił potrzebę przyśpieszenia transformacji globalnych łańcuchów dostaw. Teraz szwajcarska organizacja pozarządowa najbardziej znana z organizacji szczytu w Davos opublikowała „Redesigning Trust: Blockchain Deployment Toolkit”, przewodnik w realizacji tego procesu.

Blockchain Deployment Toolkit to ponad 200-stronnicowy raport prezentujący 14 różnych modułów określających zmienne warunkujące sukces w projektach wdrożeniowych wykorzystujących blockchain. Dokument zawiera listy kontrolne, instrukcje, wyjaśnienia i oceny ryzyka dotyczące problemów podatkowych i prywatności danych; tworzenia konsorcjum, jego ekosystemu i modelu zarządzania; rozwoju sieci publicznych i prywatnych; bezpieczeństwa cybernetycznego; interoperacyjności oraz tożsamości cyfrowej. Zestaw narzędzi zawarty w Blockchain Deployment Toolkit przede wszystkim służy w procesie podejmowania decyzji, warunkującym zastosowanie danej technologii w organizacji.

Autorzy raportu wyróżniają blockchain jako naturalną ewolucję technologiczną przeznaczaną dla firm i rządów, a wyłaniającą się w wyniku kryzysu zdrowia publicznego.

Zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego zastosowanie przedstawionego zbioru wytycznych jest kluczowe dla usprawnienia funkcjonowania światowego handlu po pandemii COVID-19.

„Argument dotyczący stosowania technologii blockchain jest silny, ponieważ pandemia COVID-19 podkreśliła potrzebę zastosowania bardziej odpornych globalnych łańcuchów dostaw, korzystających z zaufanych danych, które prowadzić będą do ożywienia gospodarczego, możliwego dzięki digitalizacji światowego handlu” – napisali autorzy raportu. Zdaniem Nadii Hewett, jednej z liderek projektu, pandemia może zmusić firmy każdej wielkości do ponownego rozważenia swoich sieci zależności technologicznych i wpłynąć na decyzję o posunięciu się naprzód w rozwoju, wykorzystując najnowsze technologie, w tym blockchain.

Istotne dla realizacji projektu było urzeczywistnienie metodologii w programach pilotażowych. Blockchain Deployment Toolkit zastosowano we współpracy z Abu Dhabi Digital Authority w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz z Saudi Aramco. W obu przypadkach zestaw narzędzi zapewnił organizacjom jasną listę kontrolną, służącą do sprawnego wdrożenia technologii w działaniu organizacji [LINK].

Zdaniem autorów projektu, wiele z przedstawionych wytycznych może skutecznie usprawnić funkcjonowanie globalnego łańcucha dostaw i zapewnić jego odporność, która według Światowego Forum Ekonomicznego – nigdy nie była tak ważna.

Pierwszy raz na Wszystko Co Najważniejsze?

Aby nie ominąć istotnych tekstów, raz w tygodniu w niedzielę rano wysyłamy newsletter. Zapraszamy do zapisania się:

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam