Instytucje kulturalne we Francji wzywają do bojkotu rosyjskich wydarzeń kulturalnych

Bojkot rosyjskich wydarzeń kulturalnych

Instytucje kulturalne w całej Francji wzywają do bojkotu rosyjskich wydarzeń kulturalnych odbywających się we Francji. Francuzi pracujący przy rosyjskich zespołach artystycznych podają się do dymisji.

.Instytucje kulturalne we Francji – w tym Instytut Polski w Paryżu – wezwały do bojkotu rosyjskich wydarzeń kulturalnych. Bojkot, oprócz wyrażenia sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jest też wskazywany jako sposób na zatrzymanie rosyjskiej propagandy, wykorzystującej m.in.kulturę. 

Anulowana została m.in. 26. edycja festiwalu rosyjskiego teatru w Marsylii. Organizatorzy festiwalu filmowego w Cannes poinformowali o zakazie nałożonym na rosyjską delegację w tegorocznej edycji.

Rosyjska inwazja na Ukrainę ma wpływ również na wystawy współorganizowane przez Francję i Rosję. Obecnie w Paryżu trwa m.in. wystawa poświęcona kolekcji Morozov, z której część obrazów po raz pierwszy opuściła Rosję. Oficjalnie wystawa ma trwać do kwietnia, jednak nie wiadomo, czy organizatorzy nie zakończą jej wcześniej. Nie wiadomo także, czy bezcenne dzieła (m.in. Gauguina czy Picassa) będą mogły wrócić do Rosji. Kwestie bezpieczeństwa dzieł są, obok kwestii zerwania współpracy kulturalnej między obydwoma państwami, najważniejszymi powodami zawieszenia wypożyczeń dzieł z francuskich muzeów na wystawy w Rosji. 

Francuzi, pracujący przy rosyjskich zespołach artystycznych, podają się do dymisji. Z funkcji dyrektora zespołu baletowego moskiewskiego teatru Stanislavski (trzeciej najważniejszej rosyjskiej grupy baletowej) zrezygnował już-ze względu na sytuację polityczną Laurent Hilaire, była gwiazda paryskiej opery. 

Pozostałe kraje europejskie oraz Ameryka również zawiesiły rosyjskie wydarzenia kulturalne w swoich miastach. W ostatnich dniach rosyjska śpiewaczka operowa Anna Netrebko dostała zakaz występowania od dyrektora monachijskiej opery oraz musiała anulować koncerty w Danii. Dyrektor nowojorskiej Metropolitan Opera Peter Gelb zapowiedział, że nie będzie współpracował z „artystami lub instytucjami, które wspierają Władimira Putina lub są przez niego wspierane, do czasu gdy inwazja i zabójstwa nie będą zatrzymane, porządek przywrócony a restytucje dokonane”.

oprac. JM

źródło : Le Figaro

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 marca 2022