Brian Fitzpatrick i Andriej Jermak uratują umowę Ukraina-USA?

Fitzpatrick

Umowa z Ukrainą o zasobach mineralnych zostanie podpisana najbliższym czasie – poinformował republikański kongresmen Brian Fitzpatrick po rozmowie z szefem kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrijem Jermakiem.

.”Właśnie przeprowadziłem długą i produktywną rozmowę w cztery oczy z szefem kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrijem Jermakiem. W 100 procentach przywracamy ten pociąg na tory” – stwierdził amerykański kongresmen na platformie X.

„Ta umowa dotycząca minerałów zostanie wkrótce podpisana, co doprowadzi do silnego, długoterminowego partnerstwa gospodarczego między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą, a w efekcie naturalnie przełoży się na wsparcie w zakresie bezpieczeństwa” – zaznaczył Fitzpatrick.

Według amerykańskiego kongresmena Europa będzie musiała zwiększyć swoje zaangażowanie i wypełnić swoją rolę, a w tym celu zostaną nałożone odpowiednie zobowiązania.

Ze swojej strony Jermak przekazał w Telegramie, że rozmawiał z Fitzpatrickiem o dążeniu do sprawiedliwego pokoju.

„Omówiliśmy kwestię dążenia do sprawiedliwego pokoju oraz umowę o minerałach ze Stanami Zjednoczonymi. Potrzebujemy partnerstwa gospodarczego – oba nasze kraje. Jest wzajemne zrozumienie, zmierzamy w kierunku podjęcia decyzji przez przywódców naszych państw” – napisał Jermak.

W niedzielę minister finansów USA Scott Bessent oświadczył, że koniecznym warunkiem do podpisania umowy o partnerstwie w wydobywaniu złóż naturalnych Ukrainy jest „to, by władze Ukrainy chciały porozumienia pokojowego”.

Telewizja Fox News podała w poniedziałek, że umowa nie zostanie podpisana, dopóki Zełenski nie przeprosi za swoje zachowanie podczas spotkania z Trumpem.

Kim jest Brian Fitzpatrick?

.Brian Fitzpatrick to amerykański polityk, kongresman, członek Partii Republikańskiej, były agent specjalny FBI i prokurator federalny. Uczestniczył w misjach FBI w Iraku oraz na Ukrainie. Jest przedstawicielem koncyliacyjnego skrzydła republikanów.

Przez 14 lat pracował jako agent specjalny Federalnego Biura Śledczego (FBI) i prokurator federalny. Do jego zadań należała wówczas walka z korupcją polityczną w Stanach Zjednoczonych, jak i poza ich granicami. Oprócz tego był włączony w realizowane na globalną skalę działania antyterrorystyczne i kontrwywiadowcze amerykańskich służb. Uczestniczył chociażby w operacji „Iracka Wolność” z marca 2003, która była serią dużych operacji wojskowych przeprowadzonych w Iraku przez USA i sojuszników mających na celu obalenie rządów Saddama Husajna oskarżanego o posiadanie broni masowego rażenia i wspieranie terroryzmu. Fitzpatrick wchodził wówczas w skład sił specjalnych USA.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie polityka, od lat „działa na rzecz promocji wolności i demokracji w USA oraz na świecie”. Brian Fitzpatrick pełnił również funkcję krajowego dyrektora programu FBI ds. finansowania kampanii wyborczych i egzekwowania przepisów dotyczących przestępstw wyborczych. Sprawował również funkcję krajowego nadzorcy Jednostce ds. Korupcji Publicznej w centrali FBI. Pełnił też funkcję eksperta odpowiedzialnego za przywracanie wiarygodności i integralności amerykańskich instytucji rządowych.

Jako agent FBI oraz ekspert w zakresie walki z korupcją w 2015 r. został wysłany na Ukrainę, gdzie doradzał ukraińskim władzom i służbom w tworzeniu oraz profesjonalizacji Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy – państwowej ukraińskiej instytucji, której naczelnym zadaniem jest walka z korupcją. Współpracował z ukraińskimi organami ścigania i rządem w zakresie działań antykorupcyjnych, cyberbezpieczeństwa i kontrwywiadu oraz zwiększenia ukraińskich zdolności w zakresie przeciwdziałania Rosji.

Jak rozumieć strategię Donalda Trumpa wobec Ukrainy?

.Polityk i dyplomata, Daniel FRIED, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Po miesiącach sugestii i spekulacji 12 lutego 2025 r. rząd Trumpa rozpoczął wdrażanie strategii mającej na celu zakończenie wojny w Ukrainie. Na razie doszło już do rozmowy między prezydentem USA Donaldem Trumpem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem, rozmowy Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz do wygłoszenia ważnego oświadczenia przez sekretarza obrony USA Pete’a Hegsetha na spotkaniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy w kwaterze głównej NATO w Brukseli”.

„Komentatorzy skrytykowali rozmowę Trumpa z Putinem, która – jak wynika z wpisu amerykańskiego prezydenta w mediach społecznościowych – miała entuzjastyczny ton, nieadekwatny wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i działań sabotażowych Moskwy przeciwko Stanom Zjednoczonym oraz ich sojusznikom. Fakt, że rozmowa z Putinem miała miejsce przed rozmową z Zełenskim, sugeruje też pewną przychylność amerykańskiego rządu wobec Rosji. Trump zwykle przyjmuje przyjazny ton względem autorytarnych przywódców. Może się to jednak szybko zmienić. Rozmowa z Zełenskim, przynajmniej według ukraińskiego komunikatu, również była serdeczna. Obie rozmowy sygnalizowały początek negocjacji, ale w żaden sposób nie wskazywały na ich treść. Miejmy nadzieję, że jeśli dojdzie do spotkania Trumpa z Putinem – przeciwnikiem – odbędzie się ono równolegle ze spotkaniem z Zełenskim – sojusznikiem”.

„Więcej dowiemy się w nadchodzących dniach, gdy czołowi urzędnicy nowej administracji, w tym wiceprezydent J.D. Vance i sekretarz stanu Marco Rubio, pojawią się na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Ze szczególną uwagą będziemy przyglądać się spotkaniu Vance’a z Zełenskim. Jednak już wystąpienie Hegsetha na spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli dostarcza istotnych informacji” – pisze Daniel FRIED w tekście „Jak rozumieć strategię Donalda Trumpa wobec Ukrainy?” – cały artykuł [LINK]

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 marca 2025