Brytyjczycy mają dowody na zakłócanie sygnału GPS przez Rosję

Rosja zakłócała w tym roku sygnał GPS w setkach lotów brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) przelatujących nad Europą Wschodnią – ujawnił „The Sunday Telegraph”.

Rekordowa ilość zagłuszeń

.Jak informuje gazeta, analiza danych z tysięcy lotów wykazała, że zakłócenia sygnału GPS miały miejsce w więcej niż co czwartym locie transportowym i obserwacyjnym w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku.

W marcu tego roku zakłócenie sygnału GPS zauważono w odrzutowcu RAF-u, którym minister obrony Grant Shapps podróżował do Polski. Miało to miejsce w czasie, gdy samolot znajdował się w stosunkowo niewielkiej odległości od rosyjskiego obwodu królewieckiego.

Ale jak pisze „The Sunday Telegraph”, nie był to jednostkowy przypadek. Gazeta przeprowadziła analizę danych z portalu Flight Radar 24, która objęła łącznie 1 467 lotów w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia wykonanych nad Europą Wschodnią oraz Bliskim Wschodem przez 63 samoloty RAF-u. Wynika z niej, że spośród 504 lotów transportowych i obserwacyjnych RAF-u nad Europą Wschodnią wykonanych w tym czasie, zagłuszanie GPS odnotowano w 142, przy czym w przypadku 60 próby zakłócania powtarzały się.

Rosjanie nieskutecznie próbują zaskodzić brytyjskim systemom GPS

.Gazeta wyjaśnia, że każdy z analizowanych samolotów posiada transponder, który nadaje liczbę określającą dokładność pokładowego systemu GPS. Kiedy liczba ta spada poniżej pewnego progu, eksperci twierdzą, że jest to wiarygodna wskazówka, że dochodzi do zagłuszania.

„To kolejny przykład lekkomyślności Rosji i kolejny dowód na to, że jest ona wrogim państwem, które wymknęło się spod kontroli. Na szczęście nasze samoloty i piloci mogą odeprzeć to zagrożenie, ale ilustruje to pogardę prezydenta Putina dla Zachodu i międzynarodowego porządku opartego na zasadach” – oświadczył Shapps, odnosząc się do ujawnionych danych.

„The Sunday Telegraph” zaznacza, że odsetek lotów, w których odnotowano zagłuszanie sygnału GPS jest jeszcze większy przypadku tych nad Bliskim Wschodem, gdzie wyniósł 40 proc. Wyjaśnia, że niektóre sygnały zagłuszające mogą pochodzić z Izraela, który stara się bronić przed wystrzeliwaną przez Hamas bronią, która jest naprowadzana przez GPS. Ale przypomina, że rosyjskie wojska są obecne w Syrii, a eksperci uważają, że część zakłóceń w regionie pochodzi z właśnie stamtąd.

Analiza objęła samoloty cysterny Airbus A330 MRTT, samoloty transportowe Airbus A400M i Boeing C-17A, samoloty obserwacyjne Boeing RC-135, dwa odrzutowce biznesowe Dassault Falcon oraz specjalnie wyposażony rządowy Airbus Voyager używany do transportu VIP-ów. Jak zaznacza gazeta, chociaż nie są to myśliwce i bombowce pierwszej linii, wszystkie one stanowią kluczową część brytyjskich zdolności obronnych.

Różne oblicza wojny hybrydowej

.Ataki na systemy GPS to tylko jedna z wielu prób wpływania na ogólne bezpieczeństwo państw Zachodnich. Na łamach Wszystko co Najważniejsze pisze o tym Krzysztof GAWKOWSKI, wicepremier i minister cyfryzacji.

W jego ocenie przyspieszający rozwój nowoczesnych technologii zmienia naszą cywilizację nie do poznania. Integracja cyfrowa na całym świecie stała się tak powszechnym zjawiskiem, że wielu ludzi zapomina o czasach, w których telefon przewodowy był szczytem technologicznego postępu i w których z możliwości wysłania telegramu tylko w Polsce korzystano rocznie kilkadziesiąt milionów razy. Dziś taki telefon to coraz częściej wspomnienie minionych lat, a z usługami telegramu Poczta Polska w 2018 roku postanowiła  pożegnać się na zawsze. Globalna firma analityczna IDC prognozuje, że do końca 2020 roku blisko trzy czwarte firm na świecie postawi na cyfrową transformację jako główne założenie strategii rozwoju. Przede wszystkim rozwijać się będą rozwiązania chmurowe i big data, internet rzeczy, robotyzacja i automatyzacja oraz komunikacja sieciowa społeczeństwa. Inwestycje firm w tym zakresie szacuje się na blisko bilion dolarów i jest to czterokrotnie więcej niż obecnie. 

„Z tegorocznego badania Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa #CyfrowaTransformacja2018 wynika, że polskie firmy również mają świadomość potrzeby cyfrowej przemiany, ale nie zawsze takie postrzeganie rzeczywistości idzie w parze z ochroną przed zagrożeniami cyfrowymie. Firmy  postrzegają cyfryzację najczęściej jako czynnik, który decyduje o przewadze konkurencyjnej (76 proc.); strategię transformacji cyfrowej ma ponad połowa badanych (57 proc.), natomiast o konieczności wdrożenia odpowiednich zabezpieczeń czy ewentualnych problemach związanych z cyberbezpieczeństwem myśli jedynie 21 proc. badanych” – pisze Krzysztof GAWKOWSKI.

Co więcej, wielu małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) w Polsce zdaje sobie sprawę, że wysoka innowacyjność firmy jest szczególnym czynnikiem stymulującym rozwój biznesu w warunkach gospodarki opartej na wiedzy. Śmiało można powiedzieć, że jest ona wręcz wskazywana jako jeden z fundamentów rozwoju. Inwestorzy zdają sobie również sprawę, że adaptowanie dostępnych technologii w wielu różnych obszarach powoduje, że firma staje się efektywniejsza i kreatywniejsza. W tym kontekście bardzo niepokojącym sygnałem jest brak zrozumienia dla konieczności inwestowania w działania mające na celu cyberbezpieczeństwo oraz ochronę informacji, danych czy patentów technologicznych. 

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 lipca 2024
Fot.:Royal Air Force