Brytyjski nauczyciel historii potomkiem człowieka z Cheddar

Brytyjski nauczyciel historii potomkiem człowieka z Cheddar

Mimo, iż Adriana Targetta i człowieka z Cheddar dzieli 10 tys. lat, to naukowcom udało się odkryć łączące ich powiązania poprzez analizę DNA. Co ciekawe, przodek Targetta jest w przeciwieństwie do niego ciemnoskóry.

.W 1966 roku na Oxford University, prof. Brian Sykes pobrał próbki DNA od 20 ochotników, których rodziny mieszkały w okolicach wąwozu Cheddar od wielu pokoleń. Po ich porównaniu z materiałem pobranym z miazgi jednego z zębów trzonowych szkieletu okazało się, że Adrian Targett, jest wyraźnie spokrewniony z „pierwszym Brytyjczykiem”. Badania z 1997 roku wykazały, że rodzina miejscowego nauczyciela historii mieszkała w okolicach wąwozu Cheddar od ponad 9 tysiącleci. Ich geny były przekazywane z matki na córkę poprzez mitochondrialne DNA.

Szczątki człowieka z Cheddar odkryto w 1903 roku w Jaskini Gough w Wielkiej Brytanii. Targett, który bywał wielokrotnie w jaskini, nie krył zaskoczenia.

Cieszę się, że tu nie mieszkam – jest tu bardzo ciemno, ponuro i ponuro. Byłem tu już wcześniej, ale oczywiście nigdy nie śniło mi się, że stoję w domu moich przodków, skomentował Adrian Targett.

Naukowcy wiele lat po badaniach podjęli się próby rekonstrukcji twarzy człowieka z Cheddar. Okazało się, że miał on błękitne oczy i czarną karnację. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Targett ma białą skórę.

Karnacja człowieka z Cheddar pokrywa się z nowszymi badaniami, które sugerują, że geny związane z jaśniejszą skórą zaczęły się rozprzestrzeniać dopiero około 8 500 lat temu. Według genetyków z Uniwersytetu Harvarda, w ciągu 3000 lat ciemnoskórzy łowcy-zbieracze, tacy jak przodkowie Targetta, krzyżowali się z populacją, która migrowała z Bliskiego Wschodu i była nosicielami dwóch genów odpowiedzialnych za jasną skórę (znanych jako SLC24A5 i SLC45A2).

Czuję się teraz trochę bardziej wielokulturowy – śmieje się. I zdecydowanie widzę, że istnieje podobieństwo rodzinne. Ten nos jest podobny do mojego. I oboje mamy te niebieskie oczy, stwierdza Targett po obejrzeniu rekonstrukcji twarzy swojego praprzodka.

Szkielet, datowany na 7150 r. p.n.e. należy do najstarszych znalezionych na terenie Anglii. Obecnie można go zobaczyć w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Nawet rodzina królewska sięga swymi korzeniami jedynie do króla Egberta, który panował w latach 829-830. Natomiast Człowiek z Cheddar, łowca-zbieracz, żył w 7150 r. p.n.e., komentuje portal Independent.

Człowiek z Cheddar był mezolitycznym łowcą-zbieraczem o ciemnej skórze i niebieskich oczach. Miał około 166 centymetrów wzrostu i zmarł w wieku dwudziestu lat.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 kwietnia 2022