Pobito rekord w produkcji energii za pomocą brytyjskiego tokamaka JET

W największym na świecie, eksperymentalnym brytyjskim tokamaka JET, udało się wyprodukować dwukrotnie więcej energii, niż podczas testów w 1997 roku.

.W brytyjskim tokamaku Joint European Torus (JET), w którym od ponad 40 lat zespół naukowców pracuje nad syntezą termojądrową udało się w kontrolowanych warunkach przez 5 sekund wyprodukować 59 megadżuli energii. Daje to 11 megawatów mocy. Choć nie jest to wielka wydajność energetyczna, krok ten potwierdził, że naukowcy są bliżsi opanowania fuzji termojądrowej. Ma ona potencjał produkcji nieograniczonej ilości niskoemisyjnej energii przy jednoczesnej produkcji niewielkiej ilości odpadów radioaktywnych charakteryzujących się krótkim czasem rozpadu. Fuzja termojądrowa uwalnia prawie cztery miliony razy więcej energii niż spalanie węgla, ropy czy gazu.

Jest to przełomowy moment, ponieważ (naukowcy – przyp. red.) wykazali stabilność plazmy przez pięć sekund. To nie brzmi zbyt długo, ale w skali czasu jądrowego, to rzeczywiście bardzo, bardzo długi czas. I bardzo łatwo jest wtedy przejść od pięciu sekund do pięciu minut, pięciu godzin, lub nawet dłużejkomentuje dr Arthur Turrell, autor książki The Star Builders: Nuclear Fusion And The Race To Power The Planet.

Przeprowadzenie fuzji termojądrowej w warunkach laboratoryjnych odbywa się przy o wiele niższym ciśnieniu, niż dzieje się to na Słońcu, gdzie fuzja taka zachodzi już w temperaturze 10 mln stopni Celsjusza. W warunkach sztucznych, na Ziemi, temperatura ta musi wynieść powyżej 100 mln stopni Celsjusza. Dlatego do fuzji dochodzi w odizolowanej od ścian reaktora za pomocą pola magnetycznego przestrzeni w kształcie torusa.

.Uzyskane wyniki z eksperymentu przeprowadzonego w tokamaku JET są kluczowe do rozwoju International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER). Według planów ma on zostać uruchomiony w 2025 roku. W projekcie uczestniczą państwa członkowskie UE, USA, Chiny i Rosja. Naukowcy oczekują, że w drugiej połowie tego stulecia fuzja termojądrowa będzie źródłem energii na świecie.

Oprac. Mikołaj Czyż

Warto przeczytać: ITER – największy projekt światowej nauki, droga ku niewyczerpywalnemu źródłu energii

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lutego 2022