Budowa kręgosłupa ta sama od 300 milionów lat

Budowa kręgosłupa ta sama od 300 milionów lat

Budowa kręgosłupa u współczesnych kręgowców jest taka sama jak u ich praprzodków 300 milionów lat temu – dowodzą niemieccy naukowcy.

Aby zbadać, czy i jak budowa kręgosłupa kręgowców zmieniała się na przestrzeni wieków naukowcy z Uniwersytetu Humboldta i Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie zaczęli od zbadania szczątków Mezozaura (Mesosaurus tenuidens) – gada sprzed 300 milionów lat. Był on pierwszym znanym nauce gadem, który przystosował się do życia w wodzie. Miał długi pysk i potężny ogon. Zamieszkiwał śródlądowe morza w południowej części superkontynentu Pangaea.

“W przypadku niektórych rzadkich okazów młodocianych zaobserwowaliśmy, że kiedy rosły, wówczas ich kolce znajdujące się na szczycie głównej części kręgu, zamykały się od głowy do ogona, podobnie jak zamek błyskawiczny. Chcieliśmy zrozumieć, jak ten wzór pasowałby do ewolucyjnej historii kręgowców lądowych, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że dostępnych jest zaskakująco mało informacji. Postanowiliśmy więc to zbadać” – powiedział Antoine Verriere, paleontolog z Uniwersytetu Humboldta.

Badacze wykorzystali modele statystyczne, aby odtworzyć, jak zmieniało się kostnienie różnych części kręgosłupa przez około 300 milionów lat historii kręgowców lądowych. Dzięki temu zrekonstruowali wzorce u wspólnego przodka wszystkich kręgowców lądowych.

“Najbardziej zaskoczyło nas to, że te wzorce wydają się być względnie stabilne przez ostatnie 300 milionów lat. Współczesne i wymarłe kręgowce są niezwykle zróżnicowane pod względem kształtów ciała i stylu życia, a elementy ich kręgosłupa są zorganizowane w złożone jednostki, które znacznie różnią się w zależności od gatunku. Niemniej jednak wzorce kostnienia były znacznie bardziej oporne na zmiany, niż można by oczekiwać, znając wielką różnorodność morfologiczną kręgowców” – powiedział prof. Jörg Fröbisch z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie.

Zdaniem naukowców ciekawe jest to, że mimo widocznych różnic w anatomii i trybie życia poszczególnych grup kręgowców sam proces rozwoju kręgosłupa zbytnio się nie zmieniał. Nawet u strusia i mewy, mimo ogromnej różnicy w anatomii i trybie życia, kręgosłupy kostnieją w podobny sposób.

“Nasze badanie jest kolejnym doskonałym przykładem tego, jak dane ze skamieniałości i współczesnych zwierząt mogą się łączyć, aby naprawdę uzyskać znacznie głębszy obraz rozwoju i ewolucji głównych struktur ciała” – powiedział Antoine Verriere.

Paleontologia w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania

.Paleontologia, zajmująca się badaniem i wydobywaniem szczątków starożytnych organizmów pomaga udzielać odpowiedzi na najważniejsze pytania, w tym o pochodzenie człowieka. Prof. Piotr Czauderna na łamach “Wszystko co Najważniejsze” wyjaśniał jak paleogenetyka przydaje się również w najnowszej wiedzy dotyczącej człowieka. [LINK]

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 stycznia 2023