Centrum Nauki Kopernik zachęca do poznawania matematyki

W dniach 24 i 25 sierpnia mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego będą mieli okazję odwiedzić mobilną wystawę „O matmo!” przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik. Wystawa zostanie zaprezentowana w Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA) mieszczącej się w Muzeum przy ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2.

Wystawa „O Matmo” zorganizowana przez Centrum Nauki Kopernik

.W ciągu dwóch dni odwiedzający będą mogli samodzielnie doświadczyć, jak matematyka przejawia się w codziennym życiu i odkryć jej różnorodne zastosowania. Na wystawie znajdą się nowoczesne, interaktywne eksponaty, które pomogą zrozumieć, czym jest spacer z funkcją, jak działa szyfr Cezara, oraz jakie związki łączą sznurkografy z działaniem współczesnych wyszukiwarek internetowych. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Ekspozycja „O matmo!” została opracowana przez zespół specjalistów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, obejmujący matematycznych i fizycznych ekspertów, projektantów, inżynierów oraz innych specjalistów technicznych. Celem wystawy jest ukazanie, że matematyka to nie tylko liczby, lecz także fascynujące zjawisko, które można badać i odkrywać z przyjemnością.

Wystawa „O matmo!” jest elementem programu „Nauka dla Ciebie”, który promuje innowacyjne podejścia do edukacji, w tym samodzielne eksperymentowanie i odkrywanie nauki w codziennym życiu. Program ten ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych oraz integrację środowisk edukacyjnych i akademickich. Skierowany jest do uczniów, nauczycieli, edukatorów oraz rodziców.

Osoby, które zainteresują się matematyką dzięki wystawie, mogą kontynuować naukę w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Wodzisławiu Śląskim. To interaktywna przestrzeń, gdzie odwiedzający mogą na przykład sprawdzić symetrię swojej twarzy, poznać różnice między pamięcią ultrakrótkotrwałą a krótkotrwałą, czy stworzyć własny film animowany. Strefa oferuje także Majsternię, gdzie można rozwijać umiejętności konstrukcyjne poprzez budowę mostów, wież, katapult czy obiektów latających.

Strefa SOWA wspiera kreatywność i umiejętności rozwiązywania problemów, oferując odkrywcom w każdym wieku możliwość nauki poprzez praktyczne eksperymenty.

Wspólny Program Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki. W roku 2024 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 

Uniwersytety przyszłości

.Dyskusje na temat edukacyjnych standardów i wzajemnych powiązań między europejskimi uczelniami i wydawanymi przez nie dyplomami przybrały konkretny charakter w zainicjowanym przez Komisję Europejską w roku 2017 projektcie European Universities Initiative (EUI). Celem było tworzenie związków europejskich uniwersytetów, w tym m.in. przyznawanie na uczelniach profesur wykładowcom z innych szkół, promocja wspólnych programów doktorskich czy współpraca w projektach badawczych. EUI jest częścią przedsięwzięć Europejskiego Obszaru Edukacji (European Education Area, EEA), mającego na celu m.in. poprawę jakości nauczania na wszystkich poziomach, wspomaganie edukacji cyfrowej i promocję międzynarodowych kontaktów szkół europejskich.

„Zapewnienie skutecznego funkcjonowania EUI okazało się niestety kwestią poważniejszą, niż wiele osób mogło sądzić. Podstawowym powodem jest znaczne w państwach unijnych zróżnicowanie uczelnianych programów edukacyjnych, utrudniające mobilność studentów i późniejszą współpracę absolwentów, niewykorzystywanie w europejskim kontekście silnych edukacyjno-badawczych stron poszczególnych uczelni oraz brak synergii efektów prac badawczych prowadzonych w różnych państwach członkowskich. Jest to jedną z przyczyn ewidentnego przegrywania przez Unię Europejską innowacyjnej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Pomysł zacieśniania współpracy unijnych uczelni tym samym daleko wykracza poza wąsko rozumianą problematykę edukacyjną” – pisze prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko Co Najważniejsze.

Zasadnicze przesłanki zacieśnienia uniwersyteckich relacji są jasne – mają służyć poprawie międzynarodowej konkurencyjności unijnych uczelni i ich oddziaływań na tempo unijnego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz promować na świecie wspólne europejskie wartości i naszą tożsamość. Idea obejmuje wszystkie rodzaje szkół wyższych i uwzględnia znaczenie pozyskiwania dla nich partnerów biznesowych, w szczególności startupów, władz państwowych i lokalnych oraz organizacji pozarządowych. Utworzone grupy uczelni powinny wypracować dalekosiężne plany działania, stworzyć współpracującą administrację oraz zakładać międzyuczelniane kampusy.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 sierpnia 2024