Chantal Delsol z Nagrodą Feniks 2023

książka Chantal Delsol

Książka autorstwa prof. Chantal Delsol otrzymała nagrodę Fenix 2023 w kategorii Kościół wobec współczesności. Praca zatytułowana „Zmierzch uniwersalności. Postmodernistyczny Zachód i jego oponenci, globalny konflikt paradygmatów” jest objęta patronatem „Wszystko co Najważniejsze”.

.Książkę Chantal Delsol nagrodziło Stowarzyszenie Wydawców Katolickich w ramach trwających w Warszawie 27. Targów Wydawców Katolickich. „Zmierzch uniwersalności..” doceniono za „trudną i trafną analizę miejsca i roli chrześcijaństwa w ramach toczącego się dialogu na temat globalnego porządku”.

Zdaniem kapituły publikacja wskazuje co stanowi sedno konfliktu pomiędzy Zachodem i wieloma kulturami zewnętrznymi, a także między Zachodem i pewnymi kulturami istniejącymi na jego obszarze: pokusa narzucenia ładu moralnego.

W tym roku do nagród Feniks zgłoszono 300 tytułów. Wśród nich nie zabrakło książek poświęconych aktualnym wydarzeniom, ważnym problemom dla Kościoła, ludzkości jak też rozwoju naszej ojczyzny – powiedział w czasie gali przewodniczący kapituły nagrody Feniks prof. Krzysztof Narecki z KUL-u.

Nagroda przyznawana za najlepsze publikacje o tematyce katolickiej lub te, która przez swą wymowę pozytywnie ukazuje wartości chrześcijańskie. W tym roku wręczono ją w 19 kategoriach. Nagrodę główną „Feniks złoty” otrzymał kard. Gerhard Müller, emerytowany prefekt watykańskiej kongregacji nauki wiary. Kapituła nagrodziła go za „umiejętne przedstawianie w tych trudnych czasach poważnych kwestii dogmatycznych przekazu wiary Kościoła, m.in. w przełożonej na wiele języków świata pozycji Dogmatyka katolicka„.

Kim jest Chantal Delsol

.Urodzona w Paryżu prof. Chantal Delsol jest historykiem idei, filozofem polityki i założycielką Instytutu Badań im. Hannah Arendt. Kieruje Ośrodkiem Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée. Publikuje na łamach „Le Figaro” a w Polsce na łamach „Wszystko co Najważniejsze”. Jest autorką kilkunastu książek, z których osiem ukazało się również w przekładzie na język polski. Jej popularność rosła we Francji stopniowo, szczególnie po 2000 r. gdy w swoich publikacjach prof. Delsol skupiała się na późnej nowoczesności, demokracji, totalitaryzmie i populizmie, edukacji, republikańskim uniwersalizmie i liberalizmie, filozofii prawa, historii religii chrześcijańskiej oraz współczesnej filozofii Europy Wschodniej.

Ostatnio głośnym jej tekstem był opublikowany na łamach „Wszystko co Najważniejsze” esej na temat eutanazji i samobójstwa wspomaganego. Jej zdaniem trwająca obecnie w państwach kulturowego Zachodu debata nad dopuszczalnością eutanazji uwidacznia wielki kryzys wiary tych społeczeństw. „Dlaczego mam odrzucać samobójstwo i eutanazję, skoro moje życie należy do mnie? Skoro suwerenna jednostka ludzka nie może pokonać śmierci, niech przynajmniej ma prawo wybrać sobie jej sposób i datę”.

Domaganie się legalizacji eutanazji czynnej oznacza powrót do sytuacji, w jakiej znajdowali się nasi dalecy przodkowie: uzasadnia ją fakt, że człowiek współczesny nie wierzy już w godność przyrodzoną, będącą odpowiedzią na transcendencję – godność jest odtąd definiowana społecznie bądź indywidualnie. To głębokie pęknięcie w naszej antropologii kulturowej znajduje wyrażające się na różne sposoby odbicie we wszystkich dziedzinach życia. Samobójstwo wspomagane jest tylko jednym z aspektów tego zjawiska. – zauważa prof. Delsol.

PAP/WszystkocoNajwazniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 kwietnia 2023