Chiński resort przemysłu zwiększa ochronę przed hakerami w kluczowych branżach

Chiny

Chiny stworzą system zwiększający bezpieczeństwa danych w sektorze przemysłowym do końca 2026 r. – oświadczyło Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) w wytycznych wydanych w poniedziałek 26 lutego.

Zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego w chińskich firmach

.Zgodnie z projektem planu opublikowanym na stronie internetowej MIIT ponad 45 tys. firm w chińskim sektorze przemysłowym, w tym co najmniej 10 proc. największych pod względem przychodów w każdej chińskiej prowincji, będzie zobligowana do wdrożenia konkretnych środków bezpieczeństwa.

Obejmą one między innymi szkolenia na wypadek ataków ransomware, polegających na szyfrowaniu danych i żądaniu za nie okupu.

Plan ma również na celu przeprowadzenie 30 tys. sesji szkoleniowych w zakresie bezpieczeństwa danych i wyszkolenie 5 tys. specjalistów w tej dziedzinie.

Chiny odsuwają się od Zachodu

.Inicjatywa ta pojawia się w obliczu zwiększonych napięć między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, naznaczonych wzajemnymi oskarżeniami o cyberataki i szpiegostwo przemysłowe.

Reuters donosił w zeszłym roku, że chińskie podmioty rządowe i przedsiębiorstwa państwowe zintensyfikowały wysiłki na rzecz zastąpienia sprzętu i oprogramowania wyprodukowanego na Zachodzie krajowymi alternatywami, częściowo z powodu obaw przed włamaniami ze strony zagranicznych hakerów.

W ciągu ostatnich trzech lat Chiny zaostrzyły przepisy dotyczące przechowywania i transmisji danych użytkowników, zwłaszcza poza granice kraju, powołując się na znowelizowaną w 2015 r. ustawę o bezpieczeństwie narodowym, która obejmuje także cyberprzestrzeń. W lipcu 2022 r. organy regulacyjne ukarały chińskiego giganta z branży taksówkowej Didi grzywną w wysokości 1,2 mld dolarów za naruszenie bezpieczeństwa danych.

Chiński zwrot w stronę totalitaryzmu

.Jagannath P. Panda pisze we „Wszystko co Najważniejsze” o coraz bardziej totalitarnym kierunku, w którym idą Chiny pod przewodnictwem Xi Jinpinga: „Choć Xi zgromadził wystarczającą władzę i stłumił wewnętrzną niezgodę, jego 》chińskie marzenie《 o odmłodzeniu, dobrobycie i modernizacji kraju jest pełne ideologicznych bzdur – Chiny coraz bardziej zmierzają w stronę totalitaryzmu i szybko tracą starannie budowaną przewagę konkurencyjną”.

Autor prognozuje również, jak bedzie wyglądać najbliższa przyszłość ChRL.

„Proces podejmowania decyzji będzie podlegał dalszej regresji, stając się coraz bardziej jednostkowym i nadmiernie scentralizowanym. Nieustanny wzrost kontroli Xi nad państwem partyjnym – w tym wzmocnienie uprawnień KPCh, rozszerzenie zakresu kontroli w kraju, czystki korupcyjne i represyjny nacjonalizm – już teraz podkreśla wyraźne odejście od doktryny jego poprzedników, Jiang Zemina i Hu Jintao, którzy rozwijali 》zinstytucjonalizowane przywództwo zbiorowe《 Deng Xiaopinga.”

„Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi” – uważa autor.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 lutego 2024