Chiny ograniczają eksport metali kluczowych dla przemysłu półprzewodników

eksport

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało o ograniczeniu eksportu związków galu i germanu, dwóch metali mających kluczowe znaczenie dla przemysłu półprzewodników, telekomunikacji i pojazdów elektrycznych – podała we wtorek agencja Reutera. To kolejna oznaka eskalacji wojny handlowej Chin z USA i Europą w zakresie technologii.

Przemysł półprzewodników

.Gal i german, wraz z ich związkami chemicznymi, będą od 1 sierpnia podlegać kontroli eksportu mającej na celu „ochronę bezpieczeństwa narodowego i interesów Chin” – poinformowało chińskie ministerstwo handlu w poniedziałkowym oświadczeniu.

Eksporterzy tych metali będą musieli uzyskać od ministerstwa pozwolenie na wywóz i wskazać, do jakich celów planowane jest ich wykorzystanie.

Kontrole obejmą osiem związków chemicznych galu i sześć germanu. Mają one wiele specjalistycznych zastosowań w produkcji półprzewodników, sprzętu telekomunikacyjnego i wojskowego czy samochodów elektrycznych. German jest również kluczowym materiałem w produkcji paneli słonecznych, światłowodów i w technologii wykorzystującej podczerwień.

Chiny są największym producentem obu metali. Decyzja Pekinu ograniczy ich podaż za granicą i może przyczynić się do wzrostu cen w najbliższym czasie, eskalując napięcia handlowe ze Stanami Zjednoczonymi i potencjalnie prowadząc do dalszych zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw. Chiny chcąc ograniczyć eksport mogą wpłynąć na cały świat.

„Gal i german nie są jak metale ziem rzadkich, dla których nie ma prawie żadnych alternatywnych dostawców. Są to metale, które można pozyskać w inny sposób, jako produkt uboczny wydobycia węgla. Efektem ograniczeń byłby owszem wzrost cen, ale nie tak bolesny dla reszty świata, jak ograniczenia dotyczące czipów dla Chin” – powiedział agencji Reutera John Strand z duńskiej firmy konsultingowej Strand Consult.

Eksport pierwiastków rzadkich

.Według analityków, posunięcie mające na celu kontrolę eksportu pierwiastków rzadkich, które Pekin klasyfikuje jako strategiczne, pojawia się w momencie, gdy Waszyngton rozważa wprowadzenie kolejnych ograniczeń w wysyłce zaawansowanych technologicznie mikroczipów do Chin – podkreśla agencja Reutera.

Chiny często nazywały Stany Zjednoczone „hegemonem technologicznym” w odpowiedzi na kontrole eksportu nałożone przez Waszyngton. Obecnie Chiny same chcą wprowadzić eksport.

W październiku ub.r. administracja Joe Bidena nałożyła już restrykcje na sprzedaż niektórych zaawansowanych chipów komputerowych do Chin, które mogłyby zostać wykorzystane przez Chiny do celów wojskowych i rozwoju sztucznej inteligencji.

Japonia i Holandia zgodziły się dołączyć do USA w ograniczaniu eksportu zaawansowanych technologii do Chin. Holandia poinformowała, że jeszcze zaostrzy ograniczenia w eksporcie sprzętu do produkcji półprzewodników od września, a podobne restrykcje Japonia wprowadzi w życie 23 lipca.

Ogłoszenie decyzji o kontroli eksportu zbiega się z zaplanowaną od czwartku czterodniową wizytą amerykańskiej sekretarz skarbu Janet Yellen w Pekinie.

W 2022 r. największymi importerami związków galu były Japonia, Niemcy i Holandia, a germanu – Japonia, Francja, Niemcy i Stany Zjednoczone – podał serwis informacyjny Caixin, powołując się na dane chińskiego urzędu celnego.

Rywalizacja o półprzewodniki

.Pracownik naukowy w Centrum Scenariuszy Biznesowych w Istituto per gli Studi di Politica Internazionale, Davide TENTORI oraz asystent badawczy w tymże instytucie, Alberto GUIDI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzą, że: „Półprzewodniki są czwartym najczęściej sprzedawanym produktem na świecie po ropie naftowej, ropie rafinowanej i samochodach. Wartość handlowa gotowych produktów (z uwzględnieniem całego łańcucha wartości potrzebnego do ich produkcji), których integralną częścią są półprzewodniki, osiągnęła w 2019 r. 1,7 biliona dolarów – cztery razy więcej, niż wynosi wartość globalnego rynku samych półprzewodników. Żadna inna branża nie charakteryzuje się taką intensywnością w zakresie badań i rozwoju – pochłaniają one około 90 miliardów dolarów, co odpowiada 22 proc. rocznej sprzedaży. Dla porównania – w sektorze farmaceutycznym nakłady na badania i rozwój stanowią 21 proc. rocznych obrotów”.

„Żaden region nie jest w stanie prowadzić całości produkcji półprzewodników na swoim terytorium i być w tym zakresie samowystarczalny. Łańcuch wartości w tej dziedzinie charakteryzuje się głębokimi współzależnościami pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Tajwanem, Koreą Południową, Japonią, Europą i Chinami. Każdy z tych regionów specjalizuje się w różnych etapach procesu produkcji i jest zależny od konkretnych dostawców elementów. Dzięki porozumieniu o technologii informacyjnej Światowej Organizacji Handlu (wcielonym w życie w 1997 r.) wszystkie produkty, materiały i narzędzia związane z produkcją półprzewodników podlegają jednej z najniższych taryf w handlu światowym. Dzięki temu mogą być one swobodnie transportowane po całym świecie i trafiać do miejsca optymalnego dla każdej z faz produkcji. Lokalne łańcuchy dostaw odnotowują ogólny wzrost cen półprzewodników o 35–65 proc” – piszą w tekście „Jeden z najważniejszych dziś globalnych wyścigów, to ten o kontrolę nad półprzewodnikami„.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lipca 2023