Cholera szaleje w Sudanie
Co najmniej 22 osoby zmarły w ostatnich tygodniach na cholerę, powiadomił minister zdrowia Sudanu. Potwierdzono 354 przypadki zakażeń.
Cholera – zakaźna choroba przewodu oddechowego
.Cholera jest zakaźną chorobą wywoływaną przez bakterię: przecinkowca cholery. Szerzy się epidemicznie poprzez wodę zakażaną przez chorych i nosicieli. Głównym objawem cholery są zaburzenia działania systemu pokarmowego, w tym wymioty prowadzące do odwodnienia organizmu. Bez odpowiedniej terapii może w ciągu zaledwie kilkunastu godzin doprowadzić do śmierci. Cholerę leczy się antybiotykami i intensywnym, również dożylnym nawadnianiem. Na zachorowanie szczególnie narażone są dzieci poniżej piątego roku życia.
Epidemia cholery w Sudanie
Haitham Mohamed Ibrahim, minister zdrowia Sudanu ogłosił epidemię cholery z powodu skażonej wody pitnej i warunków pogodowych. W. niedzielę 18. sierpnia w oficjalnym oświadczeniu sudański minister stwierdził, że co najmniej 22 osoby zmarły z powodu tej choroby a co najmniej 354 potwierdzone przypadki cholery zostały wykryte w całym ogarniętym wojną kraju w ostatnich tygodniach. Jak twierdzi sudańskie ministerstwo zdrowia wybuch epidemii nastąpił „z powodu warunków pogodowych i zanieczyszczenia wody pitnej”. Urzędniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Margaret Harris cytowana przez portal Al Jazeera stwierdziła, że w Sudanie odnotowano dotychczas 11 327 przypadków cholery i 316 zgonów. – Spodziewamy się, że będzie ich więcej niż zgłoszono – dodała.
Cholera nie jest rzadkością w Sudanie. Poprzednia poważna epidemia pochłonęła co najmniej 700 ofiar śmiertelnych, a zachorowało na nią około 22 000 osób w ciągu niecałych dwóch miesięcy w 2017 roku.
Sezonowe powodzie przyczyną nieszczęścia
.Niszczycielskie sezonowe powodzie, które w ostatnich tygodniach dotknęły ten afrykański kraj, pogłębiły nieszczęście. Według lokalnych władz dziesiątki osób w Sudanie zginęły, a krytyczna infrastruktura została zmyta w 12 z 18 prowincji kraju. Według agencji ds. migracji ONZ około 118 000 osób zostało przesiedlonych z powodu powodzi
Agencja AP przypomniała także, że epidemia jest jedynie kolejnym z dramatów, jakie ogarnęły Sudan w ostatnich czasach. Podstawowym z nich jest tocząca się od ubiegłorocznej wiosny wojna domowa, której jednym z efektów jest masowa migracja zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kraju.
PAP/Al Jazeera/AP/WcN/MK