Chopin i jego Europa - znamy program 20. edycji

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina podał program 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Podczas wydarzenia wystąpią m. in. Piotr Paleczny, Garrick Ohlson, Bruce Liu, Janusz Olejniczak i Orchestre des Champs-Élysées. Sprzedaż biletów rozpocznie się 12 marca.

Jubileuszowa edycja festiwalu

„Rok 2024 to jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”– jego dwudziesta edycja: ponad 40 koncertów i 3 tygodnie święta muzyki w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Bazylice św. Krzyża oraz na Zamku Królewskim. Zapraszamy na występy znakomitych solistów i zespołów, na spotkania z uznanymi arcydziełami i mniej znaną, równie piękną literaturą muzyczną” – poinformował rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Aleksander Laskowski.

Organizator festiwalu zapowiada serię recitali pianistycznych, liczne koncerty wokalne oraz prapremiery, które rozpoczną się 17 sierpnia.

„Chopin i jego Europa” – kogo będzie można usłyszeć?

.”Wystąpią gwiazdy światowych scen muzycznych i gwiazdy młodego pokolenia, wybitni chopiniści i wirtuozi gry na instrumentach historycznych; usłyszymy między innymi Garricka Ohlssona, Dang Thai Sona, Kevina Kennera, Yuliannę Avdeevą, Bruce’a Liu, Marca Andre Hamelina, Louisa Lortie, Helene Grimaud, Nelsona Goernera, Ewę Pobłocką, Janusza Olejniczaka, Piotra Palecznego, Szymona Nehringa, Kate Liu, Erica Lu, Kevina Chena, Andreasa Staiera, Paolo Giacomettiego, Dmitri Ablogina, Tomasza Rittera” – poinformował NIFC.

„Zagrają i zaśpiewają takie zespoły, jak London Symphony Orchestra z Antonio Pappano, KBS Symphony Orchestra pod dyrekcją Pietari Inkinnena, Kammerorchester Basel, Orchestre des Champs-Élysées Philippe’a Herreweghe’a, Collegium vocale 1704, Collegium Vocale Gent, kwartety Mosaiques, Belcea i Apollon Musagete, a także zespoły polskie: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia z Jackiem Kaspszykiem, orkiestra Aukso z Markiem Mosiem i Orkiestra Martyny Pastuszki – podał Laskowski.

Sprzedaż biletów na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” rozpocznie się 12 marca.

Kultura Najważniejsza

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Maciej Replewicz/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lutego 2024
fot.: https://festiwal.nifc.pl/