Cmentarzysko statków u wybrzeża greckiej wyspy Kasos

Kasos

Zespół podwodnych archeologów z Greckiej Narodowej Fundacji Badawczej we współpracy z greckim Ministerstwem Kultury u wybrzeży wyspy Kasos na Morzu Egejskim odkrył dziesięć starożytnych wraków statków oraz liczne artefakty.

Wybrzeża wyspy Kasos

.Badania u wybrzeży wyspy Kasos, znajdującej się w południowej części Morza Egejskiego, były prowadzone w ramach „Morskiego Projektu Archeologicznego na Kasos”. Odpowiadał za nie interdyscyplinarny zespół naukowców z Grecji, jak i innych krajów, który składał się ze specjalistów z szeregu dyscyplin naukowych: archeologii, historii, geologii, czy architektury. Początek tych morskich wykopalisk Greckiej Narodowej Fundacji Badawczej miał miejsce w 2019 r., informuje portal „Arkeonews”.

Podczas podwodnych prac archeologicznych, które były wykonywane przez nurków na głębokości od 20 do 47 metrów, zostały znalezione wraki statków pochodzących z różnych epok historycznych. Najstarszy z nich powstał jeszcze w czasach prehistorycznych, a dokładnie we wczesnej epoce brązu 3 tys. lat p.n.e. Drugi odkryty wrak pochodził z epoki hellenistycznej, przypadającej na lata od 100 r. p.n.e. do 100 r. n.e. Pozostałe zniszczone statki pochodziły z czasów rzymski (powstały one prawdopodobnie w okresie od 200 r. p.n.e. do 300 r. n.e.) i okresu bizantyjskiego (te statki były wodowane około VIII/IX wieku n.e.). Oprócz wraków podwodni archeolodzy zidentyfikowali liczne artefakty pochodzące ze średniowiecza i epoki nowożytnej, kiedy Grecja stanowiła część Imperium Osmańskiego.

Cmentarzysko statków

.Statki, których żywot zakończył się na dnie u brzegów Kasos, przewoziły ładunki z takich regionów geograficznych jak Afryka, Azja Mniejsza, Włochy, czy Hiszpania, informuje greckie Ministerstwo Kultury. Szczegółowa analiza tych materiałów pozwoliła ujawnić wyjątkowe znaleziska takie jak hiszpańska amfora z pieczęcią na rączce, która powstała około 150-170 r. n.e. Badacze wydobyli z dna morskiego naczynia do picia, a także wyroby wykonane z ceramiki terra sigillata, które pochodziły z Afryki Północnej czasów Imperium Romanum. Innym ciekawym znaleziskiem była kamienna kotwica z greckich czasów archaicznych.

Ważnym elementem badań podwodnych u wybrzeży Kasos było przeprowadzone po raz pierwszy mapowanie i batymetria rafy Kasos-Karpathos, która została stworzona za pomocą sonaru bocznego o wysokiej rozdzielczości skanowania. Ostatnim znaczącym odkryciem zespołu badaczy z Greckiej Narodowej Fundacji Badawczej było zidentyfikowanie pozostałości statku, który pochodzi z okresu II wojny światowej. Miał on blisko 30 metrów długości i został przede wszystkim z drewna, ale miał także metalowe elementy.  Wszystkie znaleziska zostały dokładnie udokumentowane, co zostało zrealizowane po pierwsze w związku z pobraniem licznych próbek z zabytkowych obiektów, a po drugie wykonaniem 20 tys. podwodnych zdjęć za pomocą których została przeprowadzona dokładna analiza wraków statków.

Zapomniane światy

.Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”, Michał KŁOSOWSKI, w tekście „Sens zapomnianych światów„, zaznacza, że: „Bo ostatecznie to tego właśnie się zawsze szuka – oznak sensu, okruchów celu, artefaktów myśli, przebłysków dążenia do czegoś więcej, nawet jeśli miałoby być to po prostu antyczne bogactwo w postaci monet czy kolejna piramida. Każda prosta linia kamieni z epoki brązu czy żelaza świadczy przecież o jakimś przebłysku myśli i celu. Biorąc to pod uwagę, nie powinno dziwić, że archeologia swoje triumfy święci w Polsce, kraju skazanym na wieczną tymczasowość, zawieszonym w historii ostatnich dwustu lat ciągle „pomiędzy”, ciągle z potrzebą odbudowy i koniecznością poszukiwania sensu”.

„Poza tym wszystkim zadajemy pytania: dlaczego neandertalczyk, chowając bliskich w irańskiej jaskini Szanidar, pozostawiał im na ostatnią drogę malunki i wonne kwiaty? Albo jak to było z koczowniczymi ludami Wielkiego Stepu? Co ciągnęło je na zachód? Dlaczego Germanie tak nienawidzili Rzymu, a Wandalowie nie mogli zostawić stolicy imperium w spokoju? Co łączy koniec złotego okresu kultury Pueblo z małą epoką lodowcową i jaki jest sens tych malunków naskalnych, odkrywanych pod każdą szerokością geograficzną? Może nie na wszystko znajduje się odpowiedzi, może nie zawsze ma się do dyspozycji najnowszy sprzęt, radary i drony. Ale jest pasja, której nie da się przecenić. I są pytania, które nie dają spokoju. Przecież egipska cywilizacja nie mogła przyjść z ciemności wnętrza kontynentu, musiała przyjść od strony światła. Życie nie bierze w końcu początku z mroku, ale z jasności” – dodaje Michał KŁOSOWSKI.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 lipca 2024
Fot. Greckie Ministerstwo Kultury