CNN wskazuje najciekawszy kraj do odwiedzenia w 2023 r. – Polskę

CNN wskazuje najciekawszy kraj do odwiedzenia w 2023 r. – Polskę

Redaktorzy CNN przedstawili listę 23 krajów, do których warto podróżować w 2023 r. Nasz kraj znalazł się na pierwszym miejscu listy. Podróżowanie do Polski “ma pokazać solidarność z krajem, który okazał solidarność narodowi ukraińskiemu” piszą redaktorzy CNN.

.Na liście przedstawionej przez CNN znalazło się 23 państw i regionów. Pierwsze miejsce zajęła jednak Polska. Jak zaznaczają redaktorzy, turyści powinni wesprzeć, a tym samym odwiedzić i zasilić polską gospodarkę w ramach solidarności za pomoc, którą przekazujemy dla narodu ukraińskiego. „W Polsce przyjęto więcej ukraińskich uchodźców niż gdziekolwiek indziej. Jeśli dodamy do tego fakt, że liczba turystów spada (chociaż znowu zaczyna rosnąć) to mamy do czynienia z trudną sytuacją [gospodarczą]” – piszą redaktorzy CNN o Polsce.

CNN nie poleca konkretnego miejsca w naszym kraju. Redaktorzy zaznaczają, że piękno Polski można odkryć zarówno zwiedzając zabytki, jak i wypoczywając na łonie natury. „Niezależnie od tego, czy masz ochotę na warszawski pałac, podróż do miasta takiego jak Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Poznań – które są setki kilometrów od granicy z Ukrainą – czy też uciec od tego wszystkiego w lasach, jeziorach i górach wieś – teraz masz szansę zrobić coś dobrego, biorąc urlop.” – czytamy na łamach CNN.

Na liście, obok Polski, znalazły się także kolejno: zachodnia Australia, Liverpool (Anglia), Charleston (Karolina Południowa, USA), Wilno (Litwa), Fidżi, Manaus (Brazylia), Saloniki (Grecja), Rwanda, Göteborg (Szwecja), Ras al-Khaimah (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Laos, Gruyeres (Szwajcaria), Minneapolis (Minnesota, USA), Bogota (Kolumbia), Dolina Mustanga (Nepal), Tanzania, Kair (Egipt), Naoshima (Japonia), Belize, Oaxaca (Meksyk), Ottawa (Kanada) i Uganda.

Polska ma się czym chwalić

.Jak pisał prof. Wojciech Roszkowski, w historii Polski mało jest epizodów haniebnych, a wiele chwalebnych; a nasz kapitał jest niemały. „Mamy w ostatnich latach stosunkowo wysoki wzrost gospodarczy, nastąpiło wyraźnie uniezależnienie się od rosyjskich dostaw surowców strategicznych oraz oparliśmy się szkodliwemu napływowi imigrantów z krajów obcych kulturowo, dzięki czemu mogliśmy uruchomić na wielką skalę pomoc prawdziwie potrzebującym uchodźcom z Ukrainy, co jest na ogół doceniane w świecie”.

Profesor podkreśla, że próbując promować Polskę należy mówić właśnie o sukcesach, które wybrzmiewają na arenie międzynarodowej znacznie rzadziej niż wiadomości zmierzające do osłabienia potencjału Polski, w tym jej kapitału moralnego.

Dlaczego powinniśmy podróżować do terenów wskazywanych w przewodnikach?

.Próbując wyznaczyć szlaki turystyczne na nieznanych nam dotąd terenach, narażamy przyrodę. Jak wspomina Beata Pawlikowska nowe kierunki szybko przyciągają biznes, a wtedy „wycina się lasy, buduje hotele. Z czasem skarby przyrody stają się turystyczną oazą pełną hoteli, basenów i restauracji. […] Być może lepszym wyborem jest podróż do Słowińskiego Parku Narodowego i chodzenie po wytyczonych ścieżkach niż odwiedzanie odległych krajów, którym nie okazujemy należytego szacunku” – zaznacza Pawlikowska.

Oprac.: KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 stycznia 2023